Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

78. rocznica bitwy pod Dębowym Polu- Margrabszczyzną

„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”.

Tymi słowami można podsumować tegoroczne spotkanie na leśnej polanie w Dębowym Polu w dnu 4 września  2022 r.  w 78. rocznicę bitwy pod Dębowym Polem –Margrabszczyzną.

W niedzielę 4 września w miejscowości Dębowe Pole odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę  bitwy pod Dębowym Polem – Margrabszczyzną, związane z upamiętnieniem tragicznych wydarzeń z sierpnia ’44 roku.

Obchody rozpoczęły się od upamiętnienia tragicznie zmarłego podpułkownika Jerzego Bachty – lotnika 45 eskadry doświadczalnej, który 30 stycznia 1987r. zginął w katastrofie lotniczej podczas lotu samolotem I-22 Iryda w Dębowym Polu i złożeniem kwiatów przy pomniku podpułkownika Jerzego Bachty. Wśród obecnych delegacji nie zabrakło kolegów i przyjaciół
z lotniczej braci ppł. Bachty, rodziny oraz lokalnych władz.

Punktualnie o godzinie 15.00  rozpoczęła się  Msza Św. polowa pod przewodnictwem ks. biskupa dr hab. Piotra Turzyńskiego, sprawowana w koncelebrze z ks. kan. Andrzejem Cieszkowskim Dziekanem Dekanatu Siennieńskiego, Proboszczem Parafii Sienno oraz ks. Wiesławem Murzynem. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Sienno pod przewodnictwem Kapelmistrza Kamila Węgrzyniaka oraz chór Grazioso z Sienna pod kierownictwem Państwa Alicji i Waldemara Sołtysów.

Wokół polowego ołtarza i kamiennego pomnika zebrali się organizatorzy uroczystości: Wójt Gminy Sienno Pan Mariusz Strąk, Przewodniczący Rady Gminy Sienno Pan Roman Markiewicz wraz z Radnymi Gminy Sienno oraz Sołtys Dębowego Pola Pani Zdzisława Marcula, poczty sztandarowe, znamienici goście w tym Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk oraz mieszkańcy Dębowego Pola, Margrabszczyzny. Wśród przybyłych gości nie zabrakło władz samorządu powiatowego w osobie Starosty Lipskiego Pana Sławomira Śmieciucha Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Józefa Sosnowskiego z Radnymi Powiatowymi z terenu Gminy Sienno: Pawłem Niedzielą, Lucyną Gaik oraz Antonim Ćwiklińskim. Obecni byli koledzy i koleżanki samorządowcy z sąsiednich i zaprzyjaźnionych gmin: Burmistrz Miasta
i Gminy Lipsko Pan Jacek Wielorański, Wójt Gminy Ciepielów Pan Artur Szewczyk, przedstawiciele Gminy Rzeczniów oraz Gminy Chotcza. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość również jednostki zaprzyjaźnione i współpracujące z Gminą Sienno: Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Komenda Powiatowej Policji w Lipsku, Posterunek Policji w Siennie, Nadleśnictwo Ostrowiec, Dyrekcja Regionalnej Lasów Państwowych w Radomiu i Nadleśnictwa Marcule, przedstawiciele i kierownicy jednostek gminnych. W uroczystościach udział wzięła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 42. Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa RP,  prof. dr hab. gen. dyw. Bogusław Pacek oraz Koło Łowieckie „Przepiórka”
w Siennie.

W uroczystości uczestniczyły sztandary reprezentujące następujące instytucje: Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu,  Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych koło w Siennie, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa RP, Koło Łowieckie „Przepiórka” w Siennie, Jednostka Strzelec,  Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z: Kochanówki, Sienna, Janowa, Jaworskiej Woli, Kadłubka, Aleksandrowa Dużego, Grabowca, Wólki Modrzejowej, Tarnówka. Ponadto w uroczystościach udział wzięła Jednostka Strzelecka 4036 Sienno wraz z dowódcą Wojciechem Krycką oraz harcerze z V DH w Siennie na czele z drużynową Agnieszką Kozieł.

Gości przywitał Wójt Gminy Sienno Pan Mariusz Strąk wraz z Panią Zdzisławą Marculą – Sołtys Dębowego Pola. Wśród zaproszonych osób były dwie, które przeżyły tragiczny czas sierpnia’44 roku dla mieszkańców Dębowego Pola: Pan Stanisław Fryziel oraz ks. Wiesław Murzyn. Pamięć w nich jest  żywa do dziś, a uroczystości stanowią budulec dla postaw obywatelskich i patriotycznych.  Głos zabrali również  Poseł na Sejm RP Pan Dariusz Bąk oraz Starosta Powiatu Lipskiego Pan Sławomir Śmieciuch.

Po mszy nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej.  Apel Pamięci został poprowadzony przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu pod przewodnictwem majora Rafała Łyżwy, poległym oddano salwę honorową.

Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem poległych mieszkańców Dębowego Pola.

Konferansjerem uroczystości był mł. chor. ZS Wojciech Krycka.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani i przybyli tłumnie goście udali się na rekonstrukcję wojenną przygotowaną przez grupę CKJ Jamka z Ciepielowa wraz z zespołem rekonstrukcyjnym „Gregor” z Puław. Inscenizacja oprawiona pokazem pirotechnicznym, wybuchami i  odgłosem  karabinów oraz jęków i płaczy uczestników rekonstrukcji bardzo boleśnie przedstawiał tragizm tamtych wydarzeń, które w sytuacji toczącego się za wschodnią granicą konfliktu zbrojnego potęgowało strach i rozpacz a wśród zgromadzonych widzów lęk i obawy, że to co dotychczas wydawało się historią, zamierzchłym wydarzeniem, może przyjmować realistyczny wymiar. Do tego byliśmy świadkami fantastycznego pokazu umiejętności lotniczych  repliki samolotu z czasów II wojny światowej. Odgłos wznoszącego
i opadającego samolotu  jeszcze długo towarzyszył opadającemu kurzowi walk i akompaniował szumiącym brzozom. Dzięki narracji Pana Krzysztofa Górskiego, zebrani na rekonstrukcji widzowie, mogli zapoznać się z zarysem historycznym bitwy.

Przybyłych licznie uczestników uroczystości ugoszczono grochówką, ciastem oraz pieczonym dzikiem.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Koło Łowieckie „Przepiórka” w Siennie prezentujące wystawę zwierząt, które można spotkać na obszarze gminy  oraz cyklop – symulator strzelecki, urządzenie do nauki kontroli celowania udostępniony przez 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Ogromne podziękowania kierujemy w stronę pana Arkadiusza Murzyna, który odpowiedzialny był za oprawę akustyczną wydarzenia, Stowarzyszeniu Razem  Kochanówka i Krzyżanówka oraz mieszkańcom Dębowego Pola za przygotowanie poczęstunku i ciast.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej jakże pięknej lekcji historii oraz wszystkim na niej obecnym. Państwa obecność to przejaw patriotyzmu oraz świadectwo niegasnącej pamięci o polskości i tożsamości regionalnej. Szczególny wymiar miały słowa Pana Sławomira Śmieciucha „.. serce całego powiatu w tym dniu bije w Dębowym Polu…”, które oddały w pełni uczucia i emocje jakie wszystkim towarzyszyły.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę księdza biskupa dr hab. Piotra Turzyńskiego  za wygłoszoną homilię i sprawowaną mszę św.

Żywimy nadzieję, że ocalimy od zapomnienia lokalną historię, która definiuje nas jako Polaków, a za rok spotkamy się jeszcze w większym gronie.