Dzisiaj jest , godzina

Pytania do Wójta

2019.09.03

Witam!Proszę o podanie. ktore odcinki dróg będą budowane tego roku w naszej gminie,slyszalam o 9 takich odcinkach. Czy tak jest faktycznie?Jakie jest źródło finansowania i proszę o uzasadnienie dlaczego te odcinki są do wykonania w pierwszej kolejności.Mam nadzieję ze mój wpis tym razem doczeka się odpowiedzi i nie zniknie jak poprzednie chyba że te "niewygodne" nie zasługują na poważne traktowanie.

Drogi do realizacji w 2019 r. - finansowanie 100 % z budżetu gminy - kredyt. Przebudowa drogi gminnej nr 190533W ul.Partyzantów Przebudowa drogi gminnej Nr 190534W w Pradze Dolnej Przebudowa drogi gminnej nr 190521W w Krzyżanówce Przebudowa drogi gminnej nr 190530W w Leśniczówce Przebudowa drogi gminnej wewnętrznej w Dąbrówce Przebudowa drogi gminnej wewnętrznej w Nowej Wsi Przebudowa drogi gminnej wewnętrznej w Nowej Wsi Przebudowa drogi wewnętrznej gminnej w Krzyżanówce Przebudowa drogi wewnętrznej gminnej w Krzyżanówce

2019.08.18

Mam pytanie czy moglbym dostac informacje z archiwum na temat histori Sienna i okolil chcialbym stworzyc film na temat histori Sienna i okolic

Proszę o podanie adresu poczty mailowej

2019.07.24

Witam W nawiązaniu do podpisanego w dniu 11.07 porozumienia z WIOŚiGW proszę o informację od kiedy, w jakich godzinach i gdzie w w urzędzie gminy Sienno będzie funkcjonował punkt konsultacyjny dla mieszkańców gminy, w którym będzie można załatwić wszelkie sprawy związane z wypełnieniem i złożeniem wniosku aplikacyjnego oraz jego rozliczeniem bez konieczności wyjazdu do WFOŚiGW w Radomiu. Z Poważaniem

W godzinach pracy urzędu gminy pok. nr 16 - zapraszamy.

2019.07.09

Witam. Panie Wójcie zgodnie z pańskimi zapewnieniami wraz z rozpoczęciem wakacji miał nastąpić remont - adaptacja pomieszczeń na stołówkę i kuchnie w szkole w Jaworze Soleckim. Wakacje trwają a remontu nie widać. Moje pytanie brzmi : czy został już wyłoniony wykonawca tego remontu i kiedy rozpoczną się prace? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

W dniu 10 lipca rada gminy zwiększyła kwotę w budżecie gminy na to zadanie co pozwala o ogłoszenie przetargu na kompletną realizację. Planujemy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy w lipcu br.

2019.05.29

Jeden z rolników zasadził wiśnie na pasie drogowym drogi gminnej łączącej drogę Sienno - Ostrowiec z Leśniczówką tzw Górną Drogę. Czy Pan panie Wójcie pozwoli na taką samowole niektórych mieszańców gminy? Tzw. Górna droga do Leśniczówki nie jest drogą gminną tylko wewnętrzną. Proszę o podanie więcej informacji celem zlokalizowania tych nasadzeń. Nasadzenia znajdują się na działkach 4 i 6 Olechowa Nowego.

Z dostępnych danych nie wynika, że wskazane nasadzenia znajdują się w pasie drogi wew. o numerze działki 167. Jest bardzo prawdopodobne, że to droga faktycznie została przesunięta w kierunku południowym wchodząc na działki o numerach 4 i 6.

2019.05.15

Dzień dobry!Ponawiam pytanie czy zostanie postawiona tablica informująca o numerach domu w Jaworze Soleckim w kierunku lasu..ostatnio pisałam wiadomość na początku kwietnia i nie została ona umieszczona na stronie, nie było też odpowiedzi. Początkowa obietnica była że do końca marca tablica miała być, czy mieszkańcy mają postawić sobie własną tablicę, bo ze strony urzędu nie można się doprosić!

Opóźnienie spowodowane zostało dużą ilością potrzeb w zakresie zakupu oznakowania drogowego i tym samym koniecznością przygotowania jednego dużego zamówienia. Oferty już wpłynęły, w ciągu tygodnia wybierzemy wykonawcę i przewidujemy montaż znaków i tablic w miesiącu czerwcu.

2019.05.09

Dzień dobry Panie Wójcie. Już jakiś czas temu o to pytałem tutaj jak również podczas festynu w Jaworze Soleckim w październiku w zeszłym roku. Podczas tej rozmowy od Pana oraz obecnego wtedy wicemarszałka Pana Rajkowskiego otrzymałem informacje i zapewnienie iż w tym roku rozpoczną się prace przy budowie chodnika w naszej miejscowości. Jak widać mamy już prawie koniec drugiego kwartału 2019 i nadal nic się nie dzieje w przedmiotowej sprawie. Panie Wójcie kiedy doczekamy się poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszego w naszej wsi? Codziennie moje dzieci ale również inne muszą pokonywać dystans z domu do szkoły poboczem drogi na której jak dobrze wiemy nie jest bezpiecznie.Rozumiem iż gmina nie jest zarządcą w/w drogi tylko województwo i to ono ma to wykonać, sfinansować te inwestycje ale jak dobrze pamiętam wspólną rozmowę z Panem oraz z Panem wicemarszałkiem zapewniany byłem iż środki na wykonanie tych prac są, i że napewno zostanie to w tym roku rozpoczęte. Pytanie moje czy tak jest naprawdę czy to była tylko obietnicą przedwyborcza? . Proszę o rzetelną odpowiedź w tej sprawie. Z poważaniem Przemysław

Powodem opóźnienia jest konieczność dopracowania dokumentacji projektowej do uzyskania zezwolenia na realizację tego przedsięwzięcia z uwagi na bardzo duży zakres projektowanych prac. Przewidujemy, ze w maju otrzymamy kompletną dokumentację i czerwcu złożymy zgłoszenie wykonania prac do Wojewody Mazowieckiego.

2019.04.23

Jeden z rolników zasadził wiśnie na pasie drogowym drogi gminnej łączącej drogę Sienno - Ostrowiec z Leśniczówką tzw Górną Drogę. Czy Pan panie Wójcie pozwoli na taką samowole niektórych mieszańców gminy?

Tzw. Górna droga do Leśniczówki nie jest drogą gminną tylko wewnętrzną. Proszę o podanie więcej informacji celem zlokalizowania tych nasadzeń.

2019.02.25

Szanowny Panie Wójcie. Kiedy połączycie drogę z Kochanówki do Wólki Modrzejowej asfaltem. Dodam, że gmina Rzeczniów wykonała swój plan wykonując połowę odcinka a Pan nic w tym zakresie nie zrobił. Porażka na całej linii. Pozdrawiam

Szanowny Panie Planując modernizacje dróg w pierwszej kolejności dążymy do wykonania dróg, przy których położone są budynki mieszkalne tak, aby poprawić warunki życia naszych mieszkańców a takich dróg mamy jeszcze bardzo dużo. Przy odcinku drogi, o który Pan się upomina nie ma budynków mieszkalnych i głównie jest on wykorzystywany przez mieszkańców gminy Rzeczniów.

2019.02.15

Począwszy od straży do drogi na tarnówek

Regulację tych studzienek przeprowadzimy przy modernizacji drogi.

2019.02.14

Witam Czy gmina ma w planach zrobić coś w kierunku poprawy stanu drogi przez starą wieś ponieważ można koło urwać na studzienkach kanalizacyjnych?

Proszę o wskazanie konkretnych studzienek wymagających regulacji.

2018.12.04

Witam!Kiedy będzie postawiona tablica informująca o nr domów w Jaworze Soleckim w kierunku lasu?

Odpowiednia tablica zostanie zainstalowana do końca marca o ile pozwolą warunki pogodowe

2018.12.01

Kiedy zostaną uruchomione nadajniki w tarnówku, gdzie Play ma być, czy tam też będą inne siecie komórkowe ????

Nie posiadamy dokładnej informacji na temat sieci ale jest to prawdopodobnie play co do terminu uruchomienia to niestety brak informacji.

2018.11.01

Witam. Mam pytanie odnośnie remizy w Jaworze Soleckim, czy można ją wynająć na imprezy okolicznościowe?

Świetlica w Jaworze Soleckim nie jest jeszcze przygotowana na organizację tego typu imprez. Brak jest niezbędnego wyposażenia.

2018.09.05

Nadal słaby sygnał w centrum Sienna jak i na pozostałej częściach gminy Sienno. Potrzebne naprawa albo kolejny nadajnik sieci komórkowej np.. Orange, T-Mobile, Play itp...

Wg informacji ze Starostwa w Lipsku na terenie powiatu Lipskiego ma być wybudowanych ok. 15 nowych przekaźników telefonii komórkowej min. w Starej Wsi, Tarnówku, Rzeczniowie, Pawliczce. Wieża w Starej Wsi jest już wybudowana i niebawem będzie przekaźnik uruchomiony. Mam nadzieję,ż ete nowe przekaźniki zdecydowanie poprawią jakość i moc sygnałów wszystkich operatorów.

2018.08.27

Witam serdecznie czy tak w skrócie bez szczegółów można dowiedzieć się na czym ma polegać zmiana planu zagospodarowania przestrzennego we wsi wierzchowiska dziękuję

Proszę o zapoznanie się z dokumentami zamieszczonymi na stronie: www.bip.sienno.pl - zakładka - zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Wierzchowiska Pierwsze.

2018.07.24

Witam. Panie Wojcie czy będzie organizowany przetarg na sklep w Jaworze Soleckim? ?? Jest to jedyny sklep w okolicy a w nim nie ma co kupić brak jest podstawowych artykułów nie mówiąc już o rozmrozonych lodach i na nowo zamrazanych. We wsi potrzebujemy sklepu dobrze zaopatrzonego a od dłuższego czasu właściciel sklepu nie przywozi towaru. Przyda się sklep duży i z dużym towarem. Pozdrawiam

Działalność gospodarczą w tym handel detaliczny może prowadzić każdy. Gmina nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie sklepów. Jeżeli są chętni na prowadzenie handlu w lokalu obok remizy w Jaworze to proszę o pisemne zgłoszenia. Po zorientowaniu się jakie jest zainteresowanie prowadzeniem sklepu w tym lokalu podejmiemy decyzję o trybie wynajęcia lokalu.

2018.06.10

jestem mieszkańcem wsi wierzchowiska pierwsze i mam do Pana Wójta pytanie dlaczego podczas wakacji nie ma żadnego połączenia PKS-em,nie można dojechać do Urzędu Gminy ,Urzędu Powiatu i Starostwa, nie mówiąc już o dotarciu do szpitala, a nie wszyscy mają własny pojazd.

Szanowny Panie przewóz osób jest komercyjną działalnością gospodarczą wykonywaną przez podmioty gospodarcze całkowicie niezależne od gminy. W odpowiedzi na nasze zapytania kierowane do firm przewozowych w sprawie kursów autobusowych otrzymujemy odpowiedź następującej treści: "z uwagi na brak rentowności kursy autobusów nie będą wykonywane". Gmina nie żadnego wpływu na decyzje firm przewozowych.

2018.06.06

Witam mam pytanie kiedy ruszą prace związane z nową drogą 747 lecącą przez nasze pola pomiędzy iłżą a Lipskiem

Droga ta jest drogą wojewódzką tak więc decyzja o budowie tej drogi należy do władz województwa mazowieckiego. Trwają obecnie prace przy opracowaniu dokumentacji technicznej. Nie posiadamy żadnej wiedzy o planowanym terminie realizacji budowy drogi.

2018.06.01

Panie wójcie ja w sprawie drogowskazu miejscowości Wierzchowiska z tego co się zorientowałem wychodzi z tego że to gmina to znaczy pan wójt W imieniu mieszkańców powinien taki wniosek napisać jeżeli mieszkańcy zgłaszają taki problem o braku znaku Mam nadzieję że pan się tym problemem zajmie a nie tylko przysłowiowo odbije piłeczkę i tablica informacyjna o Wierzchowicach pojawi się Dzięki Panu

Nasz wniosek dot. drogowskazu do Wierzchowisk jest w Mazowieckim Zarządzie Dróg.

2018.05.14

Panie Wójcie,co myśli Pan jako nie urzędnik a mieszkaniec gminy o ośrodku zdrowia i jego funkcjonowaniu...........

W dniu 26 czerwca br. Rada Gminy przyjęła uchwały w sprawie utworzenia gminnego zakładu opieki zdrowotnej. W sierpniu zamierzamy wybrać kierownika nowego zakładu. Planujemy aby, zakład rozpoczął funkcjonowanie najpóźniej do końca roku. Mam nadzieję, że nowy gminny zakład opieki zdrowotnej zapewni mieszkańcom gminy opiekę zdrowotną na dobrym poziomie.

2018.05.08

Szanowny panie wójcie istnieje taka Wiesiek Wierzchowiska niestety nie ma żadnej tablicy informacyjnej Przy Szosie 747 że to gdzieś w okolicy znajduje się wieś Wierzchowiska Czy możliwe jest postawienie tablicy informacyjnej

Droga nr 747 jest drogą wojewódzką i ustawianie wszelkich znaków drogowych w pasie tej drogi itd należy do zarządcy drogi czyli Mazowieckiego Zarządu Dróg. Ponowimy wniosek o ustawienie drogowskazu.

2018.05.05

Szanowny Panie Wójcie-kto w pańskiej gminie jest taki mądry i wykształcony żeby przystanek autobusowy w miejscowości Stara Wieś ustawić idealnie na szczycie zakrętu. Przecież to jest gotowe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Problem z usytuowaniem przystanku w Starej Wsi wynikł z interwencji mieszkańców którzy prosili o postawienie wiaty przystankowej, aby oczekujący mogli schronić się w złą pogodę. W tej części wsi tylko jeden mieszkaniec wyraził zgodę na postawienie wiaty na jego gruncie i to determinowało lokalizację przystanku. Oczywiście nie jest to najlepsza lokalizacja ale przy tak ograniczonej liczbie kursów autobusowych 4 kursy dziennie nie jest to duże utrudnienie w ruchu. Jest to teren zabudowany i obowiązuje ograniczenie prędkości co ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu.

2018.05.03

SZANOWNY PANIE WÓJCIE CZY JUŻ JEST JAKIŚ TERMIN BUDOWY DROGI W WIERZCHOWISKACH PIERWSZYCH .

Umowa z wykonawcą została zawarta - termin zakończenia robót to połowa września br.

2018.04.13

Szanowny Panie Wójcie, kiedy wreszcie ogłosicie przetarg na remont strażnicy w Jaworze Soleckim - kiedyś w Radiu Lipsko mówił Pan, że do końca marca, na ostatniej sesji podał Pan informację, że w minionym tygodniu, to jaki jest ostateczny termin? Jeżeli dalej będziecie to odkładać, to w końcu okaże się, że nie będzie chętnych wykonawców. To samo dzieje się z dokumentacją na budowę chodnika - najpierw ogłosiliście zapytanie w zeszłym roku, potem dokumentacja miała zostać wykonana do końca marca, teraz koniec lipca jest terminem - nie wiem, na co czekacie?

Przetarg na remont świetlicy i remizy w Jaworze Sol. będzie ogłoszony w dniu 20 kwietnia. Termin wykonania dokumentacji na chodnik ulega przesunięciu do lipca ze względu na problemy z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

2018.04.09

Witam.Panie Wójcie, w zeszłym roku na stronie BIP była informacja o zamówieniu na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy chodnika wraz ze wzmocnieniem nawierzchni jezdni drogi wojewódzkiej nr 747 na odcinku od km 17+617 do km 19+390 w miejscowości Jawor Solecki. Jaki problem zaistniał ze zostało to anulowane? Kiedy doczekamy się chodnika w Jaworze? Czy ostatnie wypadki nikomu nie dały do myślenia jak tam jest niebezpiecznie. Strach o nasze dzieci idące wzdłuż drogi do szkoły.

Budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej 747 należy do województwa mazowieckiego. Gmina Sienno na swój koszt opracowuje dokumentację , którą przekażemy do urzędu marszałkowskiego w Warszawie. Decyzję o budowie chodnika podejmą władze województwa. Dokumentacja ma być gotowa do lipca br.

2018.04.09

Panie Wójcie. Jest zrobiony chodnik od przejścia dla pieszych w stronę lasu przy plocie zespolu szkół.Przejście znajduje się na przeciwko wjazdu do bloków. Dlaczego nie jest odświeżone i parkują tam na nim samochody, które blokują chodnik. Proszę o reakcję.

Przejście w tym miejscu jest oznakowane i widoczne dla kierowców i pieszych. Do policji należy egzekwowanie przepisów o ruchu drogowym i ew. nakładanie mandatów.

2018.04.07

Chcę zgłosić uszkodzenie studzienki telekomunikacyjnej na chodniku przy ulicy Iłżeckiej(znak STRAŻ WYJAZD),studzienka jest zabezpieczona deską,ale istnieje ryzyko że komuś wpadnie noga,a,skutki mogą być różne.proszę o interwencję do odpowiednich służb

Zgłoszono do Firmy Orange Polska uszkodzenie tej studzienki.

2018.03.25

panie wujcie co zmierza pan zrobic z zapadnietym odcinku drogi w dabrówce kolo sklepu pana rozkruta lekko zapadl sie tam asfalt moze trzeba wyciac asfalt w tym miejscu i zrobic lepsze podloze

Droga ta jest drogą powiatową, za remonty odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Lipsku.

2018.03.23

Witam serdecznie, Panie Wójcie od 2013 roku prowadzę z Urzędem Gminy w Siennie korespondencję dotyczącą renowacji drogi w miejscowości Zapusta. W jednej z odpowiedzi uzyskałem informację, że sprawa została zgłoszona do budżetu na rok 2014. Na chwilę obecną brak jakichkolwiek działań powoduje narastanie problemu jakim jest dojazd główną drogą nie tylko mieszkańców do własnych gospodarstw czy osób uprawiających okoliczne pola, ale przede wszystkim służby ratownictwa w postaci karetki pogotowia czy chociażby straży pożarnej. Jakość funkcji dojazdowej w/w odcinak drogi i pokonanie jej stanowi dla wielu nie lada „wyzwanie”. Z wyrazami szacunku, Adam B.

Domniemuję, że chodzi o drogę biegnącą wzdłuż lasu za wsią- droga ta jest drogą gminy Bałtów i remont tej drogi wymaga uzgodnień z tą gminą.

2018.03.22

Szanowny Panie Wójcie, co spowodowało wykreślenie z budżetu zakupu ciągnika dla ZUKu?

Środki przeznaczone na zakup ciągnika zostały przeniesione na przebudowę drogi w Wierzchowiskach Pierwszych.

2018.03.19

Drogi panie Wójcie w zwiazku z ostatnimi warunkami pogodowymi mamy zaspy na drogach . zaczeły sie rekolekcje dwa samochody nie maja sie jak minac . pług jesli jedzie przez Eugeniów zgarnia snieg tylko srodkiem drogi nawet nie posypuje piachem . za droge w eugeniowie odpowiedzialne sa władze gminy czy mozna cos z tym zrobic? Czy mieszkancy Eugeniowa musza sami sobie droge odśniezyc?

Droga od Olechowa przez Eugeniów do Dąbrówki jest drogą powiatową i za utrzymanie zimowe odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Lipsku tel. 48 3780352

2018.03.09

Panie Wójcie zapraszam pana do wierzchowisk pierwszych aby pan zobaczył w jakim stanie jest droga a przeważnie odcinek końcowy ,jak mamy dojechać do posesji po takim błocie .I kiedy coś się z tym zrobi.

Proszę o cierpliwość droga będzie gruntownie przebudowana wybrano już wykonawcę.

2018.03.09

Panie Wójcie pas pobocza na zakręcie za szkołą ponadgimnazjalna w stronę starej oczyszczalni nie został posprzątany...

Zwrócimy uwagę właścicielom posesji aby zadbali o porządek.

2018.02.26

Panie Wójcie ,jeżeli ktoś nie posiada nawet łazienki to czy też musi zgłaszać do gminy oświadczenie o posiadaniu szamba? Pytam ponieważ w gminie jest dużo osób starszych którzy nie mają takich warunków bytowych, bądz nie mają pieniędzy nawet na zrobienie łazienki.Co z takimi sytuacjami będzie robione?Bardzo proszę o odpowiedz .Pozdrawiam

Każdy dom do którego jest doprowadzona woda czy to z sieci wodociągowej czy z własnego ujęcia powinien mieć również odprowadzenie ścieków do sieci kanalizacyjnej lub do szamba ew. do oczyszczalni przydomowej. Jeżeli na posesji mimo to nie ma szamba to należy złożyć oświadczenie o braku szamba.

2018.02.26

Panie Wójcie, czy będzie naprawa drogi w Wierzchowiskach Drugich ,po tym jak zrobiono wodociągi nie da się tamtędy jezdzić zamiast szlaki która była jest glina i piach przez co drogi są w makabrycznym stanie.Proszę o odpowiedz.

Drogi będą naprawiane kiedy pozwolą warunki pogodowe.

2018.02.10

Panie Wójcie, Czy będzie organizowane szkolenie na temat elektronicznego wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie? Jeśli tak to gdzie i kiedy?

Wg informacji uzyskanych w dniu 12 lutego br. ośrodek doradztwa rolniczego zamierza takie szkolenia przeprowadzić.

2018.02.02

Panie Wójcie, kiedy w Siennie pojawi się nadajnik sieci komórkowej? Niestety zasięg w naszej okolicy jest bardzo słaby a nie wspomnę już o internecie mobilnym którego praktycznie nie ma. Proszę o odpowiedź.

Nadajniki budują firmy telefonii komórkowej i nie mamy żadnego wpływu na decyzje tych firm. Nie posiadamy wiedzy o konkretnych planach firm w tym zakresie.

2018.01.16

BARDZO DZIĘKUJĘ -ZWRÓCĘ SIĘ DO NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

Dziękuję.

2018.01.12

PANIE WÓJCIE MAMY GMINNY OŚRODEK ZDROWIA DLACZEGO IDĄC NA ZABIEG KTÓRY NOTABENE JEST ZLECONY PRZEZ LEKARZA PRACUJĄCEGO W OŚRODKU ZDROWIA NALEŻY PRZYNIESĆ SOBIE STRZYKAWKĘ I IGŁĘ CZY PAN MÓGŁBY MI ODPOWIEDZIEC CZY ODPOWIEDZI MAM SZUKAĆ W NFZ

Szanowna Pacjentko, ośrodki zdrowia w Siennie i w Jaworze Soleckim prowadzi prywatna spółka lekarzy Medicus, która nie podlega gminie. Proszę zwrócić się do kierownictwa spółki o udzielenie wyjaśnień.

2017.11.26

Panie Wójcie chcę zapytać kiedy będzie uruchomiony wodociąg w Wierzchowiskach Pierwszych.

Termin zakończenia budowy to 30 listopada br. Następnie woda musi zostać zbadana przez sanepid i dopuszczona do spożycia. Dopiero od tego momentu oficjalnie rozpoczniemy dostawy wody. Następnie z każdym odbiorcą wody zostaną zawarte umowy i ZUK w Siennie zaplombuje liczniki.

2017.11.15

Panie Wójcie. Mamy w Siennie piękne rondo. Niestety nie ma żadnej nazwy. Czy jest możliwość nadania nazwy temu miejscu.

Tak nazwę rondu nadaje rada gminy w drodze uchwały.

2017.11.12

Drogi Wójcie prosze o zlecenie posprztania pasa pobocza przy ul.Szkolnej na wysokosci zakretu za zespolem szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież chodząca tamdędy pozostawia śmieci.Dziękuje

Dziękuję za informację - powinno już być posprzątane

2017.10.29

Witam .Chciałbym się dowiedzieć kiedy gmina zrobi coś z odcinkiem drogi w Wierzchowiskach pierwszych bo nie daje się poruszać samochodem .

Drogi w Wierzchowiskach już są remontowane.

2017.10.27

Kiedyś była to ul. Partyzanów, odcinek przed agronomówką

Zamierzamy przebudować cały odcinek tej drogi i jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji. Planujemy też uzyskać dotację do przebudowy tej drogi.

2017.10.22

Witam. Chciałbym się dowiedzieć kiedy gmina zrobi coś z odcinkiem drogi przed moim domem (około 20m) gdzie kratery są większe niż na księżycu. Szlakówka to przy tym autostrada.

Proszę o uściślenie, o którą drogę chodzi, gdyż z pytania trudno to wywnioskować.

2017.09.19

Witam serdecznie. Proszę o informację gdzie należy zgłaszać sprawę błąkania się bezpańskich psów. Byłem świadkiem zdarzenia kiedy jeden z takich psów zaatakował rowerzystę.

Proszę o zgłoszenie do urzędu gminy podając w miarę dokładnie miejsce pobytu psa i jego opis.

2017.08.02

SZANOWNY PANIE WÓJCIE CZY WE WSI OLECHÓW STARY NIE MA OBOWIĄZKU PRZETRZYMYWANIA PSÓW NA POSESJI. W STRONĘ LASU NIE MOŻNA PRZEJŚĆ.LATAJĄCE PSY PO DRODZE ZAGRAŻAJĄ PRZECHODNIOM .GOSPODARZE NIC SOBIE Z TEGO NIE ROBIĄ.

Zgłosimy tę sprawę policji. Gmina nie możliwości karania osób, które pozostawiają swoje psy bez żadnej kontroli w miejscu publicznym.

2017.07.17

Szanowny Panie Wójcie, dlaczego gmina wycofała ofertę wykonania dokumentacji chodnika w Jaworze Soleckim?

Wybór wykonawcy dokumentacji został odroczony ze względu na konieczność wprowadzenie zmian do budżetu gminy i zapewnić niezbędną kwotę na to zadanie.

2017.06.01

Witam! Mamy 1 czerwca. Czy już coś wiadomo, o dofinansowaniu budowy wodociągu Wierzchowiska Pierwsze-Aleksandrów? Woda w studniach sie pogarsza i nie wiemy czy mamy pogłębiać studnie czy będzie ten wodociąg. Koszt pogłębienia jest trochę wyższy niż wodociągu i bezcelowy jeśli za jakiś czas będzie wodociąg> Tylko kiedy.

Oto nasze plany dot. budowy wodociągu: do końca czerwca planujemy przeprowadzić procedurę wyboru wykonawcy tak aby na początku lipca podpisać umowę. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą to termin zakończenia budowy w tym roku jest realny.

2017.05.14

Szanowny Panie Wójcie, zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie drogi położonej w miejscowości kadłubek nr.117 a dokładniej o jej odcinek między działkami 116/3 a 27/1. Dwaj "rolnicy" którzy uprawiają wymienione działki zaorali drogę co uniemożliwia przejazd. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy. Pozdrawiam.

Przeprowadzone oględziny potwierdziły praktyczną likwidację drogi. Wystąpimy do właścicieli gruntów sąsiednich z wezwaniem o przywrócenie drogi w szerokości wynikającej z ewidencji gruntów.

2017.05.09

Szanowny Wójcie! Dostajemy odmowne decyzje odnośnie instalacji solarnej, moje pytanie jest takie gdzie można się zgłosić po odbiór wpłaconej zaliczki w wysokości 100 zł?

Kwota 100 zł to koszt wykonania dokumentacji, która jest własnością mieszkańców i może być odebrana z urzędu gminy.

2017.05.07

Witam mam pytanie odnośnie doprowadzenia wody do Wierzchowisk Pierwszych KIEDY ???????

Budowa wodociągu Aleksandrów - Wierzchowiska Pierwsze- Wierzchowiska Drugie z uwagi na bardzo wysoki koszt zależna jest od otrzymania wsparcia finansowego ze środków unijnych. Oceniamy, że do końca maja tego roku gmina otrzyma ostateczną decyzję z Urzędu Marszałkowskiego o przyznaniu tego wsparcia. Następnie przystąpimy do przeprowadzenia przetargu na wybór wykonawcy. Dopiero po zakończeniu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą będzie znany termin budowy wodociągu.

2017.05.06

Witam Panie Wójcie! Jestem mieszkanką gminy od niedawna i mam spory problem, zreszta nie tylko ja.Mieszkam na terenie wsi Wierzchowiska i od kilku lat obiecany mamy wodociąg. Miał być w tym roku, tak Pan obiecywał. A ostatnio dowiedziałam się, że go nie będzie. Coś jest chyba nie tak? Bedę bardzo wdzięczna za podanie konkretnych terminów, bo sąsiedzi też się niepokoją dość mocno.

Budowa wodociągu Aleksandrów - Wierzchowiska Pierwsze- Wierzchowiska Drugie z uwagi na bardzo wysoki koszt zależna jest od otrzymania wsparcia finansowego ze środków unijnych. Oceniamy, że do końca maja tego roku gmina otrzyma ostateczną decyzję z Urzędu Marszałkowskiego o przyznaniu tego wsparcia. Następnie przystąpimy do przeprowadzenia przetargu na wybór wykonawcy. Dopiero po zakończeniu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą będzie znany termin budowy wodociągu.

2017.04.24

Szanowny Panie Wójcie, mam 2 pytania: 1. Kiedy zostanie zamieszczona informacja o stanie ochrony ppoż za 2016 rok? 2. Jaki jest koszt badań lekarskich i udziału członka OSP w szkoleniu podstawowym? Czy gmina ponosi jakieś dodatkowe koszty np. związane z przejściem komory dymowej? Pozdrawiam

1. Informacja zamieszczona na stroni www.sienno.pl - zakładka ważne informacje. 2. Koszt badań lekarskich - ok 170 zł od osoby. 3. Szkolenie podstawowe ochotnika przeprowadzane przez PSP nieodpłatne. 4. Komora dymowa - nie ponosiliśmy kosztów.

2017.04.06

Witam Szanowny Panie Wójcie od niedawna jestem właścicielem ziemi otrzymanej od rodziców w drodze darowizny. Czy przysługuje mi prawo do umorzenia podatku? Pozdrawiam

Zgodnie zasadą powszechności opodatkowania każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek uiszczania podatku od posiadanych gruntów. Umorzenie zaległości podatkowej może być zastosowane na wniosek podatnika po przeprowadzeniu postępowania. Sam fakt nabycia własności nieruchomości nie jest wystarczającym powodem do zastosowania umorzenia.

2017.03.09

Witam serdecznie. Prowadzę badania historyczne dotyczące nazw miejscowości. Chciałbym zapytać czy posiadacie Państwo jakąkolwiek wiedzę na temat pochodzenia nazwy Praga występująca jako Praga Górna i Praga Dolna. Byłbym bardzo zobowiązany za jakiekolwiek informacje lub wskazanie osoby, lub źródła gdzie mógłbym takową informację otrzymać. Z góry dziękuję za odpowiedź. Z wyrazami szacunku Waldemar Włoszczak

Nie posiadamy wiedzy na temat pochodzenia nazw miejscowości Praga Dolna I Górna

2017.02.10

Szanowny Panie Wójcie, mam kilka pytań: 1. Czy wiadomo coś na temat budowy chodnika w Jaworze Soleckim? 2. Dlaczego w naszej gminie strażnice są przejmowane na własność tylko urzędu gminy? W sąsiedniej gminie Rzeczniów remizy stanowią współwłasność gminy i danej jednostki OSP, dlaczego u nas nie może tak być? 3. Pytanie do Pana Sekretarza: na jednej z ostatnich sesji zapewniał Pan, że gmina nie chce nikomu nic zabierać, uwłaszczając się na budynki (m.in. remizy). Jak ma się to przejęcia remizy w Jaworze Soleckim, gdzie czynsz za sklep po remoncie będzie płacony do gminy? Czy to nie jest zabranie majątku? Dla OSP dochody z wynajmu są bardzo istotne w budżecie, natomiast dla gminy będą prawie niezauważalne. Pozdrawiam serdecznie

1.Budowa chodnika w Jaworze Soleckim zależy od zarządcy drogi tj. Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Gmina zadeklarowała wykonanie dokumentacji. Czekamy na odpowiedź. 2. Urząd gminy nie przejmuje własności remiz. 3. Gmina Sienno jako osoba prawna w drodze postępowań sądowych nabywa własność nieruchomości po przez zasiedzenie. Wójt w imieniu Gminy składa wniosek do sądu i to sąd stwierdza czy gmina sienno ma prawo do danej nieruchomości. 4. OSP jako stowarzyszenia mają osobowość prawną i mogą ubiegać się o nabycie własności nieruchomości również w drodze zasiedzenia. 5. Dochody z dzierżawy i najmu nieruchomości gminy są oczywiście należne gminie to jest bezwzględny nakaz prawny. Obowiązkiem osób zarządzających Gminą jest regulowanie własności wszystkich nieruchomości którymi gmina włada i na które ponosi koszty utrzymania , remontów, budowy itd. Dotyczy to nieruchomości zabudowanych świetlicami, remizami, szkołami itd. oraz nieruchomości niezabudowanych jak drogi, place, parkingi itp.

2017.01.30

Szanowny panie Wojcie, projekt dofinansowania do przeróbki kotłowni, dlaczego taka informacja nie została nagłośniona, nie rozesłano informacji do sołtysów, czy pan uważa ze każdy ma dostęp do informacji zapisanych na stronie gminy? Czy znów jest tak ze ci co mieli się dowiedzieć to się dowiedzieli a reszta jest w ciemnej .....!

Szanowny mieszkańcu w swoim zgłoszeniu poruszyłeś temat komunikowania się z mieszkańcami. Faktem jest, że nadal duża część mieszkańców z różnych przyczyn nie korzysta z internetu jako źródła informacji. Nadal dla tych osób głównym źródłem informacji jest tablica w sołectwie. Będziemy ważne informacje zamieszczać również na tablicach. Jeżeli chodzi o projekt wymiany pieców to spieszę poinformować, że mimo wielu pytań o ten projekt to nikt do dziś się nie zapisał.

2017.01.30

Panie Wójcie wracając do ostatniego pytania chodziło mi o to że od 1 grudnia do 1 marca nie można wykonywać żadnych prac polowych bo ziemia musi odpocząć. Nie można wywozić nieczystości na zamarzniętą glebę a były wywożone w grudniu i styczniu. Można je stosować od 1 marca do 15 listopada jednak najważniejsze to że nie można stosować w odległości mniejszej niż 100m. od zabudowań co nie jest respektowane przez tego pana.

Uprzejmie proszę o wskazanie miejsca gdzie są składowane obecnie odpady z oczyszczalni co nam pozwoli na przeprowadzenie wizji i oceny czy naruszono obowiązujące zakazy.

2017.01.25

Panie Wójcie chciałbym zapytać odnośnie wywożenia nieczystości na pola uprawne. Osad ten powinien być przyorany w ciągu 48 godzin, a od 01.12 do 01.03 nie można wykonywać prac polowych. Zatem jak to jest możliwe, że dana osoba robi to jawnie, a nie ponosi za to żadnych konsekwencji ? (Trasa Karolów-Olechów)

Wykorzystanie ściekowych osadów komunalnych jako nawozu reguluję ustawa o odpadach. Ustawa ta nakazuje aby osady wprowadzić go gruntu czyli przyorać w ciągu 24 godzin. Niestety ustawa ta nie ustanawia żadnych sankcji za przekroczenie tego terminu.

2016.12.26

Szanowny Panie Wójcie, chciałabym dowiedzieć się na kiedy będzie zrobiony kosztorys przebudowy byłej przepompowni na świetlicę w naszej miejscowości. Jest to dla nas priorytet, czekamy więc na jak najszybsze załatwienie sprawy.

W budżecie gminy na 2017 r. uchwalonym przez Radę Gminy Sienno w dniu 29 grudnia br. nie zaplanowano środków na modernizację budynku w Dąbrówce po przepompowni.

2016.12.18

Panie Wójcie wracając do ostatniego pytania o wywóz nieczystości miałam na myśli śmierdzący osad wywożony tirami na pola uprawne w okolicach Olechowa i Karolowa. Czy jest to kontrolowane przez Gminę? Ponieważ zgodnie z Ust. o samorządzie gminnym zagadnienia ochrony środowiska należą do zadań własnych Gminy. Gdzie Gmina powinna podjąć interwencje wynikającą z obowiązującego prawa i dowiedzieć się w jakich ilościach jest wywożone na 1h.Czy są one odpowiednio przygotowane i przebadane w kierunku zawartości metali ciężkich jak również stanu sanitarnego. Czy Gmina sprawdza skąd to jest przywożone, ponieważ jedna z zasad gospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi jest zakaz ich wykorzystywania poza obszarem województwa. O czym mówi Ust. o stosowaniu osadów ściekowych na gruntach ornych oraz Rozp.Min. Środowiska w sprawie komunalnych osadów ściekowych.

Osad wywożony na grunty pochodzi z oczyszczalni ścieków i jest dopuszczony do stosowania jako nawóz po przeprowadzeniu stosownych badań potwierdzających spełnianie ustalonych norm. W przypadku uchybień zarówno firma dostarczająca ten osad jak i osoba odbierająca na swój grunt może być ukarana przez inspekcje ochrony środowiska.

2016.11.11

Panie Wójcie, nie mieszkam w gminie Sienno ale odwiedzając rodzinę zauważyłam, wywóz nieczystości na pola. Czy jest to u Państwa jakoś kontrolowane i czy nie dostaje się to do wód gruntowych? Nie ukrywam , że jest to nie przyjemny zapach.

Niestety ciągle borykamy się z problemem nielegalnej utylizacji odpadów w tym ciekłych nieczystości komunalnych tzw. ścieków. Wielu mieszkańców gminy chcąc uciec od kosztów wywozu i utylizacji ścieków na oczyszczalni pozbywa się ich niewłaściwie. Bardzo trudno złapać na gorącym uczynku każdego kto tak pozbywa się ścieków.

2016.10.22

Panie Wójcie, nie mieszkam w gminie Sienno ale posiadam na terenie gminy grunty orne w miejscowości Stara Wieś. Czy gmina planuje wydać zgodę na budowę wiatraków. Jeżeli tak to kiedy i na jakim dokładnie terenie.

Obowiązujące na terenie Gminy Sienno przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego zakazują budowy elektrowni wiatrowych.

2016.10.12

Panie Wójcie proszę mi powiedzieć kiedy w końcu zostanie odnowione i uzupełnione oznakowanie poziome na drogach w Siennie? Obecny stan oznakowania pozostawia wiele do życzenia. Uważam że należy odnowić oznakowanie w technologii chemoutwardzalnej ponieważ jest ono trwalsze niż wykonane farbami akrylowymi. Pozdrawiam

Za oznakowanie dróg publicznych odpowiada zarządca drogi. Gmina zarządza drogami gminnymi. Na drogach gminnych oznakowania poziomego nie wprowadzamy. Większość głównych dróg w Siennie to drogi powiatowe, którymi zarządza Powiatowy Zarząd Dróg w Lipsku. Wystąpimy do nich z pytaniem o plany dotyczące odnowienia oznakowania poziomego.

2016.09.30

Witam Pana Wójta czy są jakieś mieszkania domy na terenie Gminny do wynajęcia jestem matką trójki dzieci w wieku 8, 4.5 i trzynastu miesięczny syn

W sprawie najmu mieszkań komunalnych proszę o kontakt z Katarzyną Sewruk pracownikiem urzędu gminy tel. 483786011 w. 21

2016.09.07

Szanowny Panie Wójcie, ile środków unijnych oprócz tych na drogi pozyskała Gmina? Czy pani zajmująca się projektami coś pisała, bo coraz częściej jest widywana poza urzędem w godzinach pracy.

Zapewniam, że konsekwentnie pracujemy nad przygotowaniem wniosków o dotacje do kolejnych przedsięwzięć tj. drogi II etap, instalacje solarne dla mieszkańców, sieć wodociągowa i kanalizacyjna, ośrodek kultury i biblioteka, świetlice wiejskie. Termin składania tych wniosków jest ustalany przez Urząd Marszałkowski w Warszawie.

2016.08.04

Szanowni Panstwo, czy mozna byloby prosic o dokonanie rozeznania, gdzie w najblizszej okolicy jest skup miodu. Bedzie miło otrzymac odpowiedź. Z poważaniem,mieszkaniec gminy.

Niestety na terenie gminy brak jest osób i podmiotów skupujących miód od producentów

2016.07.28

Szanowny Panie Wójcie, chcielibyśmy poznać wynik rozmów z PGE w sprawie oświetlenia naszej wsi- Dąbrówki.. Czy coś już w tej sprawie wiadomo?

Czekamy na formalną zgodę PGE.

2016.07.17

Czy Pan wie ze nowa ustawa wiatrakowa dawałaby gminie ponad 3 miliony złotych podatku.

Decyzja władz gminy jest jednoznaczna - na terenie gminy nie dopuszcza się lokalizacji elektrowni wiatrakowych.

2016.07.11

Witam, kiedy będize dostępny harmonogram odbioru odpadow komunalnch na II półrocze 2016r? Pod banerem Gospodarka odpadami są tylko nieaktualne harmonogramy z 2015r.

Informacja została zamieszczona - dziękujemy na zwrócenie uwagi.

2016.07.06

Na stronie UMIG Lipsko jest taka informacja : http://lipsko.eu/images/doposazenie_jednostek_OSP_z_terenu_Gminy.pdf. na temat doposażenia jednostek OSP. Czy można prosić o podobną informację na temat OSP z terenu gminy Sienno? Pozdrawiam

Na stronie internetowej gminy zakładka Ważne informacje zamieszczono informację o ochronie ppoż. za 2015 r. - zapraszam do lektury.

2016.07.05

Witam, mazowiecka jednostka wdrażania programów unijnych ogłosiła konkurs w ramach 4.1 Odnawialne Źródła Energii Regionalnego Programu Operacyjnego (http://funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych.html). Czy gmina Sienno będzie ubiegała się o pozyskanie dofinansowania z tego działania - chodzi mi w szczególności o montaż i zakup instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców gminy? Myślę że wiele mieszkańców bybło by zainteresowanych skorzystaniem z udziału w takim projekcie.(gmina Lipsko już prowadzi spotkania informacyjne celem złożenia wniosku o dofinansowanie ).

Podjęliśmy decyzję o realizacji projektu budowy instalacji solarnych na ciepłą wodę - wobec bardzo dużego zainteresowania w gminie tj. ponad 340 osób. Ten projekt jest priorytetowy i chcemy go zrealizować - wniosek o dofinansowanie jest już przygotowany. Fotowoltaikę odkładamy na później.

2016.06.20

Panie wojcie ,czy wiadomo juz w sprawie remontu drogi Osowka Wygoda.

Zamierzamy wykonać modernizację tej drogi w tym roku.

2016.06.20

Witam, Panie Wójcie, kiedy w Jaworze Soleckim bedzie chodnik???

Budowa chodnika w Jaworze Soleckim wzdłuż drogi wojewódzkiej jest uzależniona od decyzji Mazowieckiego Zarządu Dróg Publicznych. Obecnie brak jest w planach tej instytucji budowy chodnika w Jaworze. My co rocznie ponawiamy wniosek w sprawie budowy tego chodnika.

2016.06.03

Szanowny Panie Wójcie, chciałbym się dowiedzieć na kiedy zaplanował pan pracę przy oświetleniu ulicznym w naszej wsi.

Jesteśmy w trakcie uzgadniania warunków instalacji oświetlenia z PGE na ich słupach.

2016.05.25

Panie Wójcie, kiedy zostanie wykoszona trawa z pobocza między Olechowem Nowym a Olechowem Starym? Na chwilę obecną trawa w tym miejscu jest bardzo wysoka i utrudnia widoczność przy wyjeździe z Olechowa Nowego. Panie Wójcie, proszę o zajęcie się tą sprawą.

Drogi przez Olechów Stary i Olechów Nowy do drogi powiatowe i ich utrzymanie należy do powiatowego zarządu dróg w Lipsku. Przekażemy tę uwagę do Lipska.

2016.05.22

Proszę o informację ,czy Gmina odbiera usunięty z dachu eternit? Jak wygląda procedura z tym związana?

Proszę o osobisty kontakt z Panią Katarzyną Sewruk tel. 483786011 w.21, która wyjaśni zasady skorzystania z dofinansowania do utylizacji eternitu.

2016.05.16

Kiedy zostanie przeprowadzona kontrol dróg gminnych dojazdowych do pól w miejscowościach Tarnówek i Karolów zniszczonych przez pana wywożącego nieczystości osadowe - zdecydowana większość nadal jest nieprzejezdna.

Stan dróg monitorujemy na bieżąco i podejmujemy działania aby osoby niszczące drogi zobowiązać do ich naprawy.

2016.05.16

Panie Wójcie mam pytanie czy wciąż jest aktualna "pomoc publiczna" dla mieszkańców gminy i na czym ona polega.

Pomoc publiczna to pojęcie o bardzo szerokim zakresie i przede wszystkim dotyczy osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w tym rolników. Pomoc publiczna polega na zastosowaniu takich uregulowań prawnych, które są korzystne dla części np. podatników. Pomoc publiczna jest udzielana zarówno przez Państwo jak również przez gminy. gminy udzielają pomocy publicznej głównie poprzez ulgi i zwolnienia podatkowe.

2016.05.06

Panie Wójcie czy nie ma Pan wpływu na poczynania p. Komendanta Straży, chodzi o zorganizowanie zjazdu podsumuwujacego 5-lecie działalności i wybór nowych władz.

Mniemam, że pytanie dotyczy działalności OSP. Otóż OSP są stowarzyszeniami całkowicie niezależnymi od władz. Wójt nie posiada żadnych uprawnień nadzorczych nad stowarzyszeniami.

2016.05.04

Chcę poinformować, że na stronie głównej Gminy Sienno w linku pt."Informacja dla rolników ubiegających się o świadczenia pielęgnacyjne", znajdują się nieaktualne informacje mogące wprowadzać rolników w błąd. Nowy zapis art.16 ust.2 pkt. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że rolnik, po przyznaniu przez organ właściwy świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna i utracie dotychczasowego tytułu ubezpieczenia emerytalno-rentowego w KRUS w związku z zaprzestaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy, będzie mógł złożyć do KRUS wniosek o objęcie go nowym tytułem ubezpieczenia emerytalno-rentowego na podstawie, właśnie tego art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W przypadku objęcia osoby tym nowym tytułem ubezpieczenia, składki na to ubezpieczenie, na podstawie decyzji KRUS, będzie opłacał do KRUS, ze środków budżetu państwa, organ właściwy, który przyznał świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna (osoba ta zachowa więc status ubezpieczonej w KRUS).

Dziękuję za informację

2016.05.01

Dzien dobry!!!Mam na imię Włodzimierz,przyjechalem do Polski z Ukrainy.Posiadam Kartą Polaka I chcę z rodzina osiedlic sie w Polsce...Czy jest mozliwosc otrzymac od Panstwa socialne czy komunalne mieszkanie?

Proszę złożyć wniosek o najem mieszkania. Jeżeli spełni Pan warunki obowiązujące w naszej gminie to zostanie umieszczony na liście oczekujących.

2016.04.25

Witam panie Wojcie zwracam sie z zapytaniem czy w naszej gminie planowany jest na ten rok odstrzal lisow. Jestem mieszkanka wsi Eugeniow . juz kilka krotnie lis podchodzil w bialy dzien do zabudowan i juz mam straty w drobiu. Nory sa pokopane po przeciwnej stronie drogi w niewielkim prywatnym lasku sasiad zakopuje prawie codziennie lisie nory. Zwracam sie z prosba do pana by cos z tym zrobic. Lub udzielic informacji gdzie moge taki problem zglosic. Z gory dziekuje.

Lis jest zwierzęciem dzikim i decyzja o odstrzałach należy Kół łowieckich oraz Państwowego Lekarza Weterynarii. Podejmę rozmowy z kołami łowieckimi aby zwiększyły liczbę lisów do odstrzału.

2016.04.17

Witam. Mam pytanie czy można jeszcze złożyć wniosek o solary?

Tak zapraszamy, pok. 16 Pani Dorota Wojtas-Lorek

2016.03.16

Witam Panie Wójcie! Mam pytanie kiedy będzie obiecywany od kilku lat wodociąg we wsi Wierzchowiska i Aleksandrów (chyba dwie ostatnie wioski w gminie bez wodociągu). Geodeta był chyba już ze 2 czy 3 razy robił pomiary.

W roku 2016 r. wykonamy dokumentację i wystąpimy o zezwolenie na budowę. Złożymy również wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dotację ze środków unijnych na budowę wodociągu. Budowę planujemy zrealizować w 2017 r.

2016.01.11

Witam. Panie Wojcie we wrzesniu mial Pan odpowiedziec na zagospodarowanie budynku w Osowce.

Obecnie poszukujemy zakładu opieki zdrowotnej, który uruchomiłby przychodnię lub zakład rehabilitacji na parterze budynku.

2015.12.28

Czy gmina może coś zrobić z terenem znajdującym się przy Banku Spółdzielczym Iłża,z pozostałością płotu(którego jak każdy widzi nie ma). Takie miejsce w centrum Rynku jest nasza wizytówką. Skoro gmina "patolów" skierowała na państwowe to niech się zainteresuje ich dawnym terenem!!!!,zasłonić. Trzeba tą sprawe ruszyć na najbliższej sesji i omówić z radnymi.

Nieruchomość ta jest własnością prywatną. Właściciele a jest ich kliku otrzymali pod koniec 2015 roku wezwanie do uporządkowania nieruchomości. Z informacji nam przekazanych wynika, że zamierzają rozebrać budynek i uporządkować teren

2015.11.23

Witam serdecznie. Panie Wójcie czy jest prawdą informacja o tym, że w Siennie mają zostać "ulokowani" uchodźcy z Syrii?

Nie posiadamy żadnej wiedzy na ten temat.

2015.11.08

Jakiś czas temu zapisałem się na udział w projekcie dotyczącym kolektorów słonecznych, w związku z tym chciałbym zapytać na jakim etapie jest w/w projekt?

Prosimy o cierpliwość, po otrzymaniu pewnych informacji o naborze wniosków powiadomimy osoby zainteresowane i prawdopodobnie zorganizujemy spotkanie.

2015.10.08

Pani Wójcie po ogromnych zawirowaniach w sprawie działania oddziału czterolatków w przedszkolu w Siennie pragnę poinformować, iż słowa o "wykwalifikowanych Paniach sprzątaczkach" użyte we wpisie z dnia 2.09.2015r. należą do mojej interpretacji. Pani Dyrektor twierdzi, iż pomoc pracowników innych niż wychowawca widziała jedynie we wskazaniu drogi do toalety. Emocje, które występowały podczas rozmowy z rodzicami podczas dnia organizacyjnego mogły również wpłynąć na takie stwierdzenie będące w całości moją "subiektywną oceną" całego spotkania.Moja interpretacja słów Pani Dyrektor godzi w jej dobre imię dlatego jestem winna zamieszczenia takowej oficjalnej informacji.

Dziękuję za zamieszczenie wyjaśnienia.

2015.09.29

Panie Wojcie dziekuje za odpowiedz na poprzednie pytanie dotyczace swiadczen rodzinnych. Mam pytanie odnosnie utylizacji odpadow medycznych gdyz moje dziecko przyjmuje zastrzyki z meteksu a strzykawek i igiel nie mozna wrzucac do pojemnikow komunalnych i w aptekach do pojemnikow na przeterminowane leki. Moje pytanie dotyczy wlasnie takiego pojemnika, czy na terenie Sienna jest gdzies taki pojemnik i czy jesli go nie ma to jestem zmuszona sama postarac sie o taki pojemnik? Zaznaczam ze zastrzyki robie sama a lek jest toksyczny dla srodowiska.

Szanowna Pani odpady medyczne, do których zalicza się zużyte strzykawki nie są odpadami komunalnymi. Odpady medyczne muszą być zbierane i utylizowane odrębnie. Proszę o kontakt z niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej w Siennie, który może takie odpady przyjmować.

2015.09.24

Panie Wojcie chce zapytac kiedy beda wyplacone swiadczenia rodzinne za wrzesien . dokumenty zlozylam okolo drugiego wrzesnia i jak do tej pory nie otrzymalam zasilku rodzinnego ani decyzji. Czy gmina jest w stanie zalozyc strone internetowa gdzie beda terminy wyplat swiadczen rodzinnych?

Termin wypłaty świadczeń rodzinnych określone są w art.26 ustawy o świadczeniach rodzinnych - Świadczenia rodzinne wypłaca się nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie rodzinne, jeżeli wniosek został złożony do 10 dnia miesiąca. Zapewniamy, że do końca września na Pani konto wpłyną przyznane świadczenia.

2015.09.02

Proszę po raz kolejny o odpowiedz w sprawie przedszkola. Jestem po rozmowach z osobami ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Maziarze Stare i wiem o całej procedurze przejęcia oddziału przedszkolnego. Po raz kolejny potwierdziły one kłamliwą postawę szkoły. Proszę o pilny kontakt i wyświetlenie pytań na stronie. nikogo one nie obrażają.

Stowarzyszenie , które dotychczas prowadziło w Siennie wychowanie przedszkolne w maju pisemnie poinformowało o zaprzestaniu działalności od 1 września. Zespół szkól w Siennie będzie prowadził oddziały przedszkolne dla dzieci 3 i 4 letnich oraz oddział zerowy.

2015.09.02

Proszę o informację, dlaczego do tej pory nie jest rozwiązana sprawa dowozu dzieci do szkoły? Informacja ze szkoły jest taka, że nie trzeba na razie kupować biletów, a dzieci mają wsiadać do autobusów - rozumiem, że promujemy jazdę na gapę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o systemie oświaty oraz uchwałą Rady Gminy Sienno z 9.10.2014 r. w sprawie dowozu dzieci do szkół gmina zapewni bezpłatny dowóz dzieciom z zerówek, szkół podstawowych i gimnazjów mieszkających na terenie naszej gminy poprzez zakup biletów miesięcznych. Trasy kursów autobusów zostały ustalone zgodnie z propozycjami dyrektorów szkół. Dowóz realizować będą wspólnie PKS S.A. Ostrowiec Św. i Firma M. Buszkiewicza. Gmina ma obowiązek zapewnienia dowozu dzieciom uczęszczającym do szkół prowadzonych przez gminę. Pełną informacje o dowozie posiadają dyrektorzy szkół.

2015.09.02

Panie Wójcie jako matka czterolatka w dniu wczorajszym przyszłam na rozpoczęcie roku szkolnego i wraz z reszta rodziców zastaliśmy zmiany. Oczywiście na gorsze. Nikt nie wyjaśnił nam co sie stało ze stowarzyszeniem prowadzącym Małe przedszkola. Pierwszy szok to jedna Pani na 24 dzieci zapisanych do oddziału 4 latków, skrócony o godzine czas pobytu w przedszkolu ale to nieistotne bo to nawet nie jest przedszkole 3 i 4 latki zostały potraktowane jak reszta szkoły i mają razem z gimnazjum i liceum "bawić" się na świetlicy i jeździć busem po całej gminie. Odebrano nam mozliwość jakiejkolwiek dyskusji utrzymując wszystko w tajemnicy. Udająca zaskoczenie Pani Dyrektor z uśmiechem poinformowała,iz jeden opiekun to przecież nie jest żaden problem blisko są przecież wykwalifikowane pedagogicznie Panie Sprzątaczki. Informuje,iż wczoraj rodzice zostali zlekceważeni przez pozbawioną wiedzy na temat funkcjonowania przedszkola Pania Dyrektor. Pan Dyrektor z Panem Wójtem nie doceniaja rodziców i ich determinacji. Doceniają natomiast szefa Komisariatu Policji , który wierszami i kwiatami żegnany był w szkole. Proszę o wyjaśnienia co do dalszego planu funkcjonowania oddziału przedszkolnego oraz o ustalenie spotkania z rodzicami.

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnić prawidłowe funkcjonowanie szkoły wraz z oddziałami przedszkolnymi. Pan Dyrektor Sieczka zapewnia, że oddziały przedszkolne będą funkcjonować prawidłowo.

2015.09.01

Bardziej pytanie do Pana Dąbrowskiego. Dlaczego we wrześniu nie ma jeszcze na stronie harmonogramu wywozu odpadów na II półrocze?

Harmonogram jest dostępny pod banerkiem "Gospodarka odpadami"

2015.07.13

Szanowny Panie Wujcie kjedy wysile pan kogoś z interwencji by wynosili chaszcze koło szkoły w Eugeniowie

Obecnie usuwamy zarośla przy drogach aby ułatwić przejazdy maszynami rolniczymi. Jeżeli czas pozwoli to zajmiemy się innymi miejscami.

2015.07.07

2014.02.10 - 19:14 Witam Dwukrotnie zadawałem pytałem wójta: Nowo wybudowana droga Praga Dolna - Trzemcha Górna jest systematycznie podorywana przez właścicieli sąsiadujących działek. Może spowodować to zniszczenie drogi i stwarza zagrożenie dla jadących pojazdów. Co gmina zamierza zrobić by nie dopuścić do całkowitego zaorania dróg gminnych ? Dwukrotnie wójt gminy sienno zapewniał, że rozwiąże ten problem. Niestety droga jak była tak jest podorana. Czy Pan podejmie jakieś kroki by nie dopuścić do całkowitego zniszczenia tej drogi? Przygotowuję się do podjęcia konkretnych kroków prawnych wobec wszystkich osób niszczących drogi, gdyż ten problem występuje na terenie całej gminy jak wynika z wniosków zgłoszonych przez mieszkańców na zebraniach wiejskich. Czy w tym temacie zostało konkretnie coś zrobione, czy są to obietnice dla uspokojenia wyborców

Uprzejmie proszę o przekazanie informacji o osobach, które niszczą tę drogę. W dniu 9 lipca dokonaliśmy oględzin drogi i nie zauważyliśmy żadnych oznak uszkodzenia drogi.

2015.06.18

kiedy rusza projekt dotyczący kolektorów słonecznych?

Planujemy rozpoczęcie prac przygotowawczych tj. spotkanie z osobami zainteresowanymi kolektorami i przedstawienie zasad udziału w projekcie, omówienie przygotowania dokumentacji technicznej itd. w czwartym kwartale tego roku

2015.06.08

Witam. Panie Wójcie kiedy gmina wymieni oświetlenie rynku to które jest teraz to ogromna porażka.Nie lepiej by było założyć nowoczesne ledowe. Kto wymyślił takie oświetlenie które często nie świeci bądź są tłuczone oprawy, i kiedy będzie monitoring rynku ?

W roku 2005 wymienione zostały na terenie gminy lampy rtęciowe na sodowe ok. 1000 szt. Efekt to zmniejszenie zużycia energii a tym samy obniżka kosztów o ok. 60 %. Po 10 latach eksploatacji jest normalne że żarówki kończą swój żywot i wymieniamy je na nowe. Oprawy na lampach w Rynku są z tworzywa i ich koszt jest bardzo niewielki. Niestety są mieszkańcy gminy, którym oprawy również przeszkadzają dlaczego - to trudno zrozumieć. Przy obecnych kosztach lamp ze źródłem ledowym wymiana obecnych lamp sodowych nie jest ekonomiczne uzasadniona - zwrot poniesionych nakładów będzie bardzo długi.

2015.05.19

Panie Wójcie pragnę pogratulować kolejnej mądrej decyzji odnośnie opłaty za wynajem remizy. 20 zł + VAT, światło plus wodę płaci GMINA. Kochani bawmy się teraz w remizach, po co lokale gdzie tyle się płaci, po co imprezy w domu i wieczny bałagan. Pan wójt jest tak dobry więc korzystajmy z tego, to tylko 20 zł. reszte pokrywa gmina. Pan wójt świetnie to wymyślił, zamknie przedszkole w Gozdawie i Kochanowce a za oszczędzone pieniądze będzie płacił za prąd i wodę w remizach oraz remonty. Jeszcze raz gratuluje podjęcia głupiej decyzji.

Obowiązująca wysokość opłat za najem świetlic została ustalona po licznych rozmowach z mieszkańcami poszczególnych sołectw, którzy żądali aby świetlice mogły być wykorzystywane na imprezy typowo rodzinne po niskich cenach. Gmina buduje świetlice dla mieszkańców i dobrze, że są przez nich wykorzystywane. Opłaty zaś muszą być adekwatne do oczekiwań mieszkańców.

2015.05.19

Witam. Panie Wójcie dlaczego na stronie bip urzędu gminy nie zostało zamieszczone ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze,natomiast wczoraj została zamieszczona tylko informacja o wyniku naboru dodatkowego ?

Nabór dodatkowy dotyczył st. ds. rozwoju i promocji - wobec odejścia pracownika skorzystano z możliwości prawnej z ustawy o pracownikach samorządowych art. 15 ust. 3 cyt. "Jeżeli w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru istnieje konieczność ponownego obsadzenia tego samego stanowiska, możliwe jest zatrudnienie na tym samym stanowisku innej osoby spośród kandydatów, o których mowa w art. 13a ust. 1." Wybrano osobę, która sklasyfikowana została na drugim miejscu.

2015.05.13

Czy można jakoś uporządkować informacje na tej stronie? Przykładowo ważne informacje co ludzi obchodzi jak gmina pracowała w wigilie rok temu? To miejsce powinno być dla aktualnych informacji stale aktualizowane. Pozdrawiam

Dziękuję za cenną uwagę - dokonamy przeglądu strony i ją uporządkujemy.

2015.05.12

Na jakim etapie jest projekt dotyczący kolektorów słonecznych?

Obecnie nie realizujemy projektu budowy kolektorów słonecznych. Przygotowania do nowego projektu rozpoczniemy w drugiej połowie roku 2015.

2015.05.08

Witam Czy powstanie w starej wsi wieża telefonii komórkowej?

Projekt budowy wieży telefonii komórkowej na placu targowym w Starej Wsi jest nieaktualny.

2015.04.30

Kiedy będzie naprawiona droga Wygoda - Osówka? niestety ciężko już po niej jeździć.

Do końca maja będzie wykonane profilowanie drogi równiarką i ew. w miarę konieczności remont cząstkowy szlaką.

2015.04.28

Kiedy wypłaty zwrotu akcyzy za olej napędowy dla rolników

W dniu 29 kwietnia przekazane zostały środki na konta oraz lista do wypłaty w kasie.

2015.04.27

Proszę o informację kiedy odbędą się zawody sportowo-pożarnicze?

Niedziela 7 czerwiec br.

2015.04.12

Szanowny Panie Wójcie, ostatnio pytałam o lokalizację siłowni na terenie Gm. Sienno. Odp. jest. i również dziękuję. Skądinąd wiem, że w Osówce jest wyremontowany obiekt, który od kilku lat, w jakieś części nie jest wykorzystywany. Może właśnie w tym obiekcie, należącym do gminy, warto rozważyć zorganizowanie coś dla sportu, np. sekcję fittness oraz siłownię. W takim miejscu mogą spotykać się okoliczni i młodzi,i ci w średnim wieku, a może i seniorzy w ramach rehabilitacji.

Rozważane są koncepcje trwałego zagospodarowania tego budynku i najpóźniej we wrześniu ogłosimy nasz projekt

2015.04.08

Jestem zainteresowana autobusem do Warszawy

Dziękuję

2015.04.07

Autobus do Warszawy Piszę w związku z tematem na stronie gminy i zainteresowaniem.Popieram

Dziękuję

2015.04.05

Proszę o informację, czy w placówkach szkolnych w Siennie, w okresie wakacji, jest odpowiednio wyposażona siłownia, z której można byłoby korzystać za odpłatnością. W tym zakresie, wskazany byłby również nadzór trenerski.

Proszę o bezpośredni kontakt ze szkołami w Siennie tel 473786093 i w Jaworze Soleckim tel. 483771056

2015.04.05

Szanowny Panie Wójcie, popieram inicjatywę ws. uruchomienia linii autobusowej z Sienna do Warszawy. Również w sezonie letnim. Przedsięwzięcie godne zainteresowania.

Dziękujemy za zgłoszenie

2015.03.28

Popieram pomysł połączenia autobusowego z Ostrowca do Warszawy przez Sienno.

Dziękujemy za zgłoszenie

2015.03.28

Jestem zaintersowana bezposrednim autobusem do Warszawy.

Dziękujemy za zgłoszenie

2015.03.23

Jestem zainteresowana autobusem do wawy

Dziękujemy za zgłoszenie.

2015.03.23

Jestem zainteresowana takim autokarem do Warszawy.

Dziękujemy za zgłoszenie

2015.03.23

Panie Wójcie kiedy zostanie naprawiona droga łącząca Nową Wieś z drogą Osówka - Sienno oraz droga która dalej biegnie w kierunku piaskowa ? Natężenie ruchu na tych drogach jest dość duże a ludzi starający się omijać doły jeżdżą po polach niszcząc uprawy.

Remont tej drogi jest utrudniony z powodu sporu o granice z właścicielami gruntów przyległych na odcinku od drogi do Osówki w kierunku Piaskowa

2015.03.16

Mam pytanie czy można jakoś poprawić jakość dzwiękową nagrań z sesji rady gminy, momentami nie można wogóle zrozumieć wypowiedzi.

Proszę o cierpliwość, transmisje z obrad rady uruchomiliśmy przy bardzo małym nakładzie finansowym co miało wpływ na jakość przekazu. Poprawiliśmy już jakość obrazu a teraz zajmiemy się się dźwiękiem. Bardzo dziękujemy za uwagi.

2015.03.16

Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na budowe dachu remizy w Aleksandrowie Dużym i kiedy można się spodziewać że obiekt będzie gotowy?

Kontynuowanie budowy remizy jest uzależnione od przeznaczenia odpowiednich środków w budżecie gminy. Chcielibyśmy pozyskać środki unijne na całkowite dokończenie obiektu w tym roku. Przygotowujemy się złożenia wniosku o dotację z urzędu marszałkowskiego.

2015.03.16

Panie Wójcie chciałam podziękować, że wreszcie zaczął Pan robić porządek w naszej Gminie. Rozumiem, że Gmina Sienno ma małe możliwości jeśli chodzi o miejsca pracy, ale jeżeli są już wolne etaty to niech dostają je osoby kompetentne i dobrze wykształcone, na podstawie konkursów a nie jak dotychczas z polecenia byłego ......... To nie chodzi tylko o zamieszanie wokół pani Dyrektor GOK w Siennie. W naszej Gminie jest wiele osób zatrudnionych po znajomości przez BYŁEGO .......... Kiedy skończyłam studia i składałam podania w różnych miejscach w naszej Gminie, dostawałam negatywne odpowiedzi. Mimo, że mam ukończoną Politechnikę 8 lat szukam pracy, ale praca dla osób po MARNYCH Studiach - prywatnych gdzie studiuje się za pieniądze praca jest (przykład zatrudniona w szkole na świetlicy od września 2014 r. NAPRAWDĘ WSTYD). Naprawdę przykro, że wszyscy wiedzą o tych "zatrudnieniach po znajomości byłego .........."ale nikt nic nie mówi. Panie Wójcie jest wielu obywateli tej Gminy którzy popierają Pana i Pana działania. Niech będzie więcej sprawiedliwości w naszej Gminie.

Szanowna Pani Podstawowymi zasadami jakimi się będę kierował przy zatrudnienie osób na wolne stanowiska w gminie tj. w urzędzie, na stanowiska dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych będzie jawność i kompetencje. Temu będą służyły jawne konkursy i rzetelna obiektywna ocena a nie znajomości czy inne powiązania. Gmina powinna zatrudniać jak najlepszych fachowców aby jak najlepiej realizować swoje zadania i obsługiwać swoich mieszkańców.

2015.03.12

Mam pytanie co do oświetlenia, czy w słynnym "Titanicu" światło na wszystkich korytarzach musi palić się całą noc? Gdyby płacili sami to pewnie nauczyli by sie oszczędności. ale jeżeli to gmina płaci to co im zależy.

Przy najmie mieszkań komunalnych lokatorzy płacą za prąd zużyty w mieszkaniach a za prąd zużyty w miejscach ogólnodostępnych płaci właściciel budynku czyli gmina.

2015.03.08

Czy może można wywieś go na działkę?

Popiół tylko ze spalania drewna można wykorzystać jako naturalny nawóz ale zaznaczam tylko czysty popiół drzewny.

2015.03.08

Witam Co zrobić z popiołem powstałym po spalaniu węgla oraz drewna w sezonie grzewczym? Czy firma Remondis zajmuje się odbiorem popiołu?

Popiół można wsypać do małego pojemnika na tzw. odpady zmieszane lub można odstawić do ZUK w Siennie na tzw. punkt zbiórki odpadów - jest tam duży pojemnik na popiół.

2015.03.07

Chciałam się zapytać Wójta w kwestii oszczędności w oświetleniu gminy. Coraz więcej gmin stosuje do oświetlenia żarówki led wiadomo że koszt takiej żarówki jest spory ale oszczędności duże. Myślę że warto coś zrobić w tym kierunku, zamiast płacić kolosalne rachunki może warto się nad tym zastanowić i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na coś no co zawsze brakuje (nie mam tu na myśli na premie dla pracowników).

Obecnie mamy zainstalowanych ok. 1000 szt. lamp sodowych o mocy 100 WAT. Aby uzyskać podobny efekt - to odpowiednim zamiennikiem jest lampa ledowa o mocy co najmniej 50 WAT - koszt takiej lampy ok. 600 zł plus koszty zamontowania. Gmina wydaje rocznie na oświetlenie kwotę ok. 150 tys zł. Oszczędności mogą wynieść ok. 50 %. Z uwagi na bardzo ograniczone możliwości finansowe nie możemy pozwolić sobie na jednorazowy wydatek na wymianę lamp. Jeżeli znajdą się możliwości sfinansowania wymiany lamp na zasadzie spłaty kosztów przez kilka lat z oszczędności za prąd to przystąpimy do wymiany lamp na ledowe.

2015.03.07

Witam chciałam się zapytać czy nowy Wójt wprowadzi nowe standardy obsługi interesantów w gminie.

Szanowna Pani dziękuje za informacje, jednak proszę o zgłaszanie tego typu uwag osobiście co pozwoli mi na szybką i obiektywną reakcję. Informuję, że kierując się zasadą jawności nie możemy publikować anonimowych informacji krytycznych wobec konkretnych osób zamieszczonych na naszej stronie. Drzwi do mojego pokoju są zawsze otwarte - zapraszam - we wtorki przyjmuję interesantów w sprawach skarg i wniosków.

2015.03.07

Witam, chciałam się zapytać Wójta czy byłby w stanie zrobić sondaż na temat swoich pracowników na zasadzie >> załatwiam sprawę w pokoju nr 15 dostaję ankietę i mogę ocenić jak zostałam obsłużona jako interesant i przy wyjściu na korytarzu jest urna i można byłoby to tam wrzucić. W każdym pokoju w którym są przyjmowani interesanci po załatwieniu sprawy przy wyjściu powinno się otrzymywać taka możliwość oceny. Może wtedy Wójt zająłby się podejściem swoich pracowników do interesantów. Przypominam że, urzędnicy są dla nas ludzi a nie my dla ich dyspozycji i jesteśmy narażeni na ich humory.

Szanowny Panie proszę o osobiste zgłaszanie każdej sytuacji co pozwoli mi na szybką i obiektywną reakcję w stosunku do konkretnej osoby. Anonimowych informacji nie można zweryfikować. Drzwi do mojego pokoju są zawsze otwarte - zapraszam - we wtorki przyjmuję interesantów w sprawach skarg i wniosków.

2015.02.22

Po przeczytaniu odpowiedzi Pana Wójta na zapytanie o zasadność dalszej współpracy z kierownictwem Medicusa jestem w szoku. Ludzie!!!!!!!!!! Sienno nie jest usytuowane na bezludnej wyspie! Kto i gdzie zapisał, że obiekt byłego ośrodka zdrowia musi być dzierżawiony tylko tej firmie!? A może przestać wynajmować byle komu obiekt, tylko odpowiednio wcześniej ogłosić przetarg na świadczenie usług lekarsko-rehabilitacyjno-diagnostycznych. W wyniku przetargu na pewno wyłoni się oferta firmy, która na wyższym poziomie będzie świadczyła usługi dla miejscowej ludności za te same pieniądze z NFZ-u, w obecnym obiekcie. Może warto podziękować obecnym medykom za bylejakość usług, ponadto może warto wreszcie pozwolić na otworzenie drugiej apteki, która była by konkurencją dla istniejącej a tym samym zakończył by się proceder zbójnickich cen leków. PANIE WÓJCIE CZASEM POTRZEBA JEST TAKA ZMIANA. DLA DOBA LUDZKOŚCI.

Publiczna powszechna ochrona zdrowotna oparta jest na finansowaniu z NFZ. Kontrakty z NFZ zawierają nie gminy ale zakłady opieki zdrowotnej. Obecnie prowadzeniem podstawowej opieki zdrowotnej na terenie gminy Sienno zainteresowany jest tylko jeden zakład tj. Medicus. Jeżeli popatrzymy na gminy sąsiednie o podobnej liczbie mieszkańców /Rzeczniów, Solec, czy Ciepielów/ to w gminach funkcjonuje tylko po jednym zakładzie. Obecnie żaden inny zakład opieki zdrowotnej nie zaoferował mieszkańcom naszej gminy świadczenie opieki zdrowotnej. Prowadzenie apteki jest działalnością komercyjną i nie żadnych przeszkód ze strony gminy aby otwierano więcej aptek.

2015.02.21

Witam, mam pytanie dotyczące ostatnich wyborów na sołtysa w Siennie, P. Dariuszowi Wojtasowi została odebrana karta do głosowania ponieważ nie wpisał się przy wejściu na listę, dlaczego ostatnim głosującym był pan Bugajski i on też nie wpisał się na listę przy wejściu ale jemu pani Barbara Capała podała na sali listę i on jako ostatni już na sali się dopisał i miał prawo głosu a Darek nie? Był pan i to widział, więc teraz pytanie czy tak się robi? Dlaczego Darkowi pani Capała nie pozwoliła się dopisać na sali?

Tryb przeprowadzenia wyborów sołtysa Sienna reguluje statut. Wybory sołtysa odbyły się, wyniki są ogłoszone i każdy kto ma zastrzeżenia co do prawidłowości ich przeprowadzenia może złożyć skargę do wójta gminy w terminie 30 dni od dnia wyborów wskazując naruszenia przepisów mające wpływ na wynik wyborów.

2015.02.21

Chciałem zapytać czy monitoring w Siennie to konieczność? Co będzie robić policja? Czy nie ma naprawdę innych potrzeb? Co z przedszkolem? Byłem na wyborach sołtysa ...i zastanawiałem się kto Panu doradza? Co z pracą dla młodych w naszej gminie? Kogo będą uczyć nauczyciele w tych pięknych budynkach szkół? Co z obsadą lekarzy w naszym ośrodku zdrowia? Czy naprawdę najważniejszy jest wizerunek Sienna?

Mam świadomość skali problemów związanych z demografią w szkołach i funkcjonowaniem opieki zdrowotnej. To są najważniejsze dla mieszkańców dziedziny, które leżą w gestii samorządu

2015.02.06

2014.02.10 - 19:14 Witam Dwukrotnie zadawałem pytałem wójta: Nowo wybudowana droga Praga Dolna - Trzemcha Górna jest systematycznie podorywana przez właścicieli sąsiadujących działek. Może spowodować to zniszczenie drogi i stwarza zagrożenie dla jadących pojazdów. Co gmina zamierza zrobić by nie dopuścić do całkowitego zaorania dróg gminnych ? Dwukrotnie wójt gminy sienno zapewniał, że rozwiąże ten problem. Niestety droga jak była tak jest podorana. Czy Pan podejmie jakieś kroki by nie dopuścić do całkowitego zniszczenia tej drogi?

Przygotowuję się do podjęcia konkretnych kroków prawnych wobec wszystkich osób niszczących drogi, gdyż ten problem występuje na terenie całej gminy jak wynika z wniosków zgłoszonych przez mieszkańców na zebraniach wiejskich.

2015.02.05

Panie Wójcie, proszę mi wytłumaczyć dlaczego od 1 września 2014 w Szkole W Siennie jest zatrudniony , nauczyciel na świetlice. Nikt nie wiedział o tym, że są godziny na świetlicy w szkole. Dlaczego nie było ogłoszenia na stronie Szkoły. Dlaczego się zatrudnia nauczycieli po znajomości. Proszę zwrócić uwagę na to jak ta osoba została zatrudniona na 0,5 etatu na świetlicy. Jest tylu nauczycieli lepiej wykształconych i pracy nie ma a tutaj taka osoba dostaje pracę. Wstyd!

Za zatrudnienie w szkole odpowiada dyrektor. Wójt gminy nie może ingerować w kompetencje dyrektora, który odpowiada za funkcjonowanie podległej mu placówki.

2015.01.29

Chciałem zapytać czy subwencja od 1 stycznia 2015 r. na dziecko ze Szkół Niepublicznych wzrosła. Informację, że ta subwencja wzrośnie podawano w mediach, natomiast nie wiemy jak to jest w naszej Gminie. Pytam dlatego, że jestem nauczycielem i nasze zarobki w Szkołach Niepublicznych są bardzo niskie, wręcz głodowe. Nauczyciele po wyższych studiach, zarabiają poniżej 1000 zł!!!. To jest bardzo mało w stosunku do tego co zarabiają nauczyciele w Szkołach Publicznych- którzy w żaden sposób nie są lepszymi pedagogami od nas, ale mieli więcej szczęścia lub ZNAJOMOŚCI i mają pracę w Szkole Publicznej. To jest bardzo niesprawiedliwe!

Szkoły niepubliczne są dotowane z budżetu gminy zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Gmina nie ma wpływy na wysokość wynagrodzeń w szkołach niepublicznych. Funkcjonowanie szkół niepublicznych w tym sytuacja finansowa są przede wszystkim uzależnione od liczby dzieci.

2015.01.27

Witam, chciałam zapytać czy temat chodnika w Jaworze Soleckim jest poruszony ? Panie Wójcie , nie wiem czy bywa pan w naszej okolicy, jest bardzo nie bezpiecznie, szczególnie dla dzieci, osób starszych , ale także dla wszystkich mieszkańców wsi Jawor Solecki. Droga jest bardzo ruchliwa, a kierowcy samochodów nie jeżdzą zgodnie z przepisami. My Pana poparliśmy w wyborach ze względu na lepsze dobro dla naszej gminy a także naszej miejscowości.

Problem chodnika w Jaworze Soleckim przy drodze wojewódzkiej był poruszany na zebraniu wiejskim w dniu 24 stycznia br. przy okazji wyborów sołtysa. W najbliższym czasie wystąpię do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Warszawie z wnioskiem o budowę chodnika.

2015.01.24

prosze o informacje odnosnie Osrodka zdrowia w Osowce. Dlaczego jest juz nieczynny. Dziekuje za odpowiedz

NZOZ "Medicus" świadczący podstawową opiekę zdrowotną w naszej gminie nie widzi możliwości przyjmowania pacjentów w Osówce argumentując to zbyt dużymi kosztami. Podjąłem intensywne działania, aby mieszkańcy mogli korzystać z opieki lekarskiej w ośrodku w Osówce.

2015.01.15

Skoro temat elektrowni wiatrowych jest zamknięty to co z innymi źródłami energii odnawialnej takimi jak np. instalacje fotowoltaiczne?

Każdy inwestor, który zechce inwestować w naszej gminie w odnawialne źródła energii w sposób akceptowany przez społeczeństwo gminy będzie mile widziany.

2015.01.03

Czy nie należałoby zerwać umowy z kierownictwem ośrodka zdrowia w Siennie? W ośrodku od lat nic się nie zmienia! Chodzi nie tylko o wygląd, sprzęt, ale o lekarzy specjalistów! Proszę wybrać się do Rzeczniowa i porównać chociażby gabinety rehabilitacji. Tam nie ma kolejek...rejestracje pacjentów są na godzinę a Siennie nie ma nic ale są kolejki!

NZOZ Medicus jest firmą prywatną, która wynajmuje od gminy budynki ośrodków. Gmina nie ma wpływu na decyzje Medicusa, który działa w oparciu o finansowanie z NFZ-u. Moim celem jest zwiększenie zakresu opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy.

2014.12.29

Czy powróci temat wiatraków w gminie.

Obecnie nie widzę żadnej możliwości powrotu do tematu elektrowni wiatrowych w gminie Sienno.

2014.11.27

Gdzie można znaleźć w internecie dokładne dane z wyborów samorządowych w Siennie

Wyniki wyborów są sporządzane przez Obwodowe komisje wyborcze na poziomie obwodu i przez Gminną Komisję Wyborczą na poziomie gminy w formie protokołów w 3 egz. . Jeden egz. protokół jest przekazywany do Biura wyborczego w Radomiu, drugi wywieszany przed siedzibą komisji a trzeci spakowany wraz z innymi dokumentami z wyborów zostaje zabezpieczony i zamknięty i nie wolno go otwierać. Gminna Komisja Wyborcza w Siennie mogła przekazać do zeskanowaniu egz protokołu przeznaczony do wywieszenia ale nie miała takiego obowiązku. Pełne wyniki wyborów powinny być udostępnione przez Państwową Komisję Wyborczą na stronie www.wybory2014.pkw.gov.pl ale nadal ich tam nie ma.

2014.11.18

Czy są planowane kolejne zapisy na instalację kolektorów słonecznych, jeśli tak to kiedy?

Tak praktycznie już można zgłaszać się do urzędu gminy pok. nr 14.

2014.11.18

Panie Wójcie! Czy był Pan w przedszkolu w Siennie? Czy można nazwać to przedszkolem ? To nie jest nawet przechowalnia. Kompromitacja Pana i naszej gminy. Czy czeka Pan na wnuki żeby zrobić coś w tym kierunku? Czy młodzi rodzice mają wyjechać z Sienna tak jak pańskie dzieci? ...być może potrzebne jeszcze kolejne cztery kadencje!!!

Szanowni Państwo Odpowiedź na to pytanie jest moją pierwszą odpowiedzią po objęciu Urzędu Wójta Gminy. Jednym z moich priorytetów jest zdecydowane poprawienie jakości opieki przedszkolnej w Siennie. Zamierzam niezwłocznie podjąć starania o pozyskanie środków finansowych na realizację tego zadania. Jednocześnie zachęcam do wykorzystywania tej formy komunikacji jakim są "Pytania do wójta" do zgłaszania wszelkich uwag i wniosków o funkcjonowaniu gminy. Sienno 22.12.2014 r.

2014.11.15

panie wojcie czekamy na asfald w bocznych uliczkach prosze podac date wykonania

Modernizacja dróg jest inwestycją i musi być zatwierdzona do realizacji przez radę gminy w budżecie gminy. Temat dróg w Tarnówku będzie rozpatrywany przez nową radę gminy.

2014.11.06

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznych i gdzie są prowadzone zapisy o których mowa w prezentacji?

W prezentacji zawarta jest informacja na stronie 30 o zapisach na instalację kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Baterie fotowoltaiczne to instalacje do wytwarzania prądu przy wykorzystaniu energii słonecznej.

2014.11.02

Witam Panie wójcie ! Proponuję wyjść z siedziby gminy, pójść w prawo wokół budynku siedziby gminy, minąć wejście do placówki Poczty Polskiej i dalej zejść w dół po czymś, co chyba kiedyś było schodami. W przededniu wyborów na wójta gminy, pozostaję z poważaniem Ryszard Rozkrut bywalec wsi Dąbrówka

Teren od strony zachodniej budynku urzędu gminy jest współwłasnością kilku podmiotów tj. Gminy Sienno, Poczty polskiej SA, Orange SA i Skarbu Państwa. Trwają uzgodnienia aby w 2015 roku przeprowadzić gruntowny remont chodnika i schodów.

2014.10.25

Witam, chciałbym się zapytać na kiedy pan przewiduje założenie asfaltu w bocznych uliczkach Tarnówka?

Modernizacja tzw. uliczek w Tarnówku jest zależna od zakończenia osiadania gruntu po wykopach pod kanalizację.

2014.10.21

Witam, chciałam się dowiedzieć , czy jest możliwość zrobienia chodnika w jaworze soleckim?? droga jest bardzo ruchliwa, samochody osobowe ale także tiry nie pozwalają spokojnie wyjść do sklepu , już nie mówiąc o dziecko gdy idzie do szkoły.

Budowa chodnika w Jaworze Sol. była przedmiotem naszych wniosków do Wojewódzkiego Zarządu Dróg już kilka lat temu. Zarząd Dróg nie wyraża zgody na budowę chodnika bezpośrednio przy drodze tylko poza rowem. Wiąże się to z koniecznością wykupu gruntu. Planujemy ponownie podjąć rozmowy z Zarządem Dróg aby w 2015 r. budowa chodnika została zatwierdzona do realizacji.

2014.09.14

Witam. Kiedy i gdzie będzie można obejrzeć zdjęcia lub wideo z dożynek 2014?

Nie posiadamy zdjęć i wideo z dożynek nadających się do publikacji ze względów technicznych.

2014.08.29

Kiedy i gdzie można obejrzeć zdjęcia z dożynek 2014?

Nie posiadamy zdjęć z dożynek nadających się do publikacji ze względów technicznych.

2014.08.15

Kiedy gmina ma zamiar podać strategie rozwoju na najbliższe 4 lata. mam wrażenie ze gmina stoi, a raczej cofa się.

Gmina posiada Strategię Rozwoju na lata 2004 -2014. Nowa strategia zostanie opracowana po wyborach. Strategia zamieszczona jest na BIP-ie.

2014.07.15

Naprawa i utrzymanie dróg gminnych w należytym porządku leży w gestii Urzędu więc z mojej strony nasuwa się pytanie Dlaczego pasy zieleni wzdłuż dróg są nie wykoszone? Wile dróg szczególnie na skraju naszej gminy jest w opłakanym stanie są nieutwardzone, wysypane szlaka bądź kruszywem. Gmina nie posiada środków na kładzenie nawierzchni asfaltowych ale czy wyrównanie wyrówniarką drogi i przywiezienie kilkudziesięciu ton kruszywa na naprawę to taki wielki koszt?

Gmina Sienno rocznie przeznacza ok. 250 tys. zł na remonty dróg gruntowych. Wobec ilości dróg gruntowych i ich stanu nie pozwala to na uzyskanie zadawalających efektów.

2014.06.16

Panie Wójcie czy kilkaset tysięcy złotych zainwestowane w nowe boisko ni szczypie Pana w oczy kiedy stawia Pan na murawie kilkutonową scenę na wystepy wiejskich grajków ? ............Pan na widok niszczonej kosztownej murawy. I żeby było weselej wymusza Pan organizację zawodów strażackich na tymże obiekcie. Żałosne.

Szanowny internauto Twój komentarz zawiera nieeleganckie sformułowania i zmuszeni byliśmy je wykropkować. A co do meritum Twojego tekstu czyli wykorzystywania boiska przy ul Szkolnej w Siennie na przeprowadzenie innych imprez to uważamy, że przy zachowaniu szczególnej staranności można bez szkody dla murawy i podłoża boiska wymienione przez Ciebie imprezy przeprowadzić ku zadowoleniu dużej części społeczności gminy.

2014.05.30

Dzień dobry, chciałabym pogratulować mieszkańcom Gminy Sienno ludzi, którzy swoim zaangażowaniem, dorobkiem artystycznym przyczyniają się do chlubnego rozsławienia regionu. Mam na myśli kapelę podwórkową U MAXA. Mają duży dorobek artystyczny, zdobywają naprawdę fajne miejsca w konkursach, uczestniczą w różnych imprezach na terenie kraju. Wczoraj zaprezentowali swój dorobek w Warszawie na Błoniach Stadionu Narodowego na imprezie 2-go Warszawskiego Festiwalu Kultury Piwnej. Panowie wykazali wielki profesjonalizm, umiejętność zorganizowania wspólnej zabawy. Słowami piosenki oraz krótką informacją zaprezentowali walory Gminy Sienno i dorobek kulturalny regionu. Ze wzruszeniem uczestniczyłam w tej imprezie , tym bardziej, że Sienno to moje rodzinne strony. Życzę kapeli dalszych sukcesów, a Panu Wójtowi życzę więcej kreatywnych ludzi, którzy pójdą w Polskę rozsławiać piękno Waszego regionu. Pozdrawiam Teresa

Uprzejmie dziękujemy za pamięć o naszej gminie i życzenia. Zapraszamy do odwiedzin Sienna w sierpniu i uczestnictwa w spotkaniach kapel podwórkowych. Bliższe informacje na początku sierpnia na stronie gminy.

2014.05.26

Droga Praga Dolna - Trzemcha Górna jest systematycznie podorywana przez właścicieli sąsiadujących działek. Było już zadawane pytanie na ten temat do pana panie Wójcie. Czy w tej sprawie zostało coś zrobione?

Osoby, które niszczą drogi gminne będą pozywane do sądu grodzkiego o ukaranie karą grzywny. Osoby, które niszczą drogi wewnętrzne będą pozywane do sądu cywilnego o naruszenie posiadania gruntu.

2014.04.25

kiedy wypłata zwrotu vat dla rolników

Wypłata za zwrot akcyzy od wtorku 29 kwietnia

2014.04.23

czy wiadomo kiedy zwrot za faktury vat dla rolników

Wypłata za zwrot akcyzy od wtorku 29 kwietnia.

2014.04.21

Witam, w jaki sposób mogę zgłosić swoją kandydaturę do komisji obwodowej w najbliższych wyborach?

Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych mogą zgłaszać tylko komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów w wyborach. Wykaz komitetów na stronie www.pkw.gov.pl

2014.04.09

czy zwrot za faktury paliwowe vat dla rolnikiów będą wypłacane przed świętami

Zwrot podatku akcyzowego realizujemy po otrzymaniu z budżetu państwa dotacji na wypłaty. Z doświadczeń z lat ubiegłych wynika, że środki otrzymamy pod koniec kwietnia.

2014.03.18

Dzien dobry...mam pytanie,czy gmina posiada jakies pustostany ktore moglaby wynajac?Podlegam pod gmine Sienno mam 4 dzieci zone i mamy problem z mieszkaniem Szukamy wszedzie do wynajecia lecz niestety niema i od 1 kwietnia nie brdziemy mieli gdzie mieszkac,czy wojt moze pomoc w tak trudnej sytuacji?

Odpowiedź przesłałem na wskazany email

2014.03.05

Co teraz gmina zrobi jak zabiorą Janosikowe. Skąd gmina weźmie środki na utrzymanie. Wszystko wskazuje na to że gmina Sienno będzie bankrutem.

Gmina Sienno nie korzystała z pomocy tzw. janosikowego więc nie możemy obwiać się spadku dochodów.

2014.02.17

Szanowny Panie Wójcie. Zwracam się z zapytaniem dotyczącym poszerzenia drogi leżącej we wsi kol. Jaworska Wola, łączącej drogę wojewódzka 747 z miejscowością Wyględów. Jest to niezbędne działanie ze strony Urzędu Gminy, gdyż obecna droga jest zbyt wąska (3m). Utrudnia to poruszanie się większymi maszynami rolniczymi a także mijaniem się samochodów osobowych. Nawierzchnia drogi również pozostawia wiele do życzenia. Stąd nasuwają się następujące pytania: 1. Kiedy zostanie poszerzona obecna droga? 2. Kiedy odbędzie się zmiana nawierzchni na bardziej ekologiczną (obecna to żużle stalownicze ).

Droga ta faktycznie ma ok. 3 m szerokości i ponad 1000 m długości. Poszerzenie tej drogi wymaga wykupu gruntów od kilku właścicieli graniczących z drogą działek. W tej chwili nie prowadziliśmy żadnych rozmów w tej sprawie.

2014.02.13

Witam, uchwałą Rady Gminy Sienno NR XXXVI/170/2013 zatwierdzono do realizacji projekt „Kolorowe przedszkola w Gminie Sienno”, czy w projekcie jest przewidziane zatrudnienie kadry do obsługi projektu (na umowy o pracę bądź zlecenia)? Jeżeli tak to w jaki sposób dokonywany jest wybór kadry - na stronach internetowych gminy nie można znaleźć żadnych informacji o zakupie usług (umowa zlecenie jest świadczeniem usługi) lub ogłoszeń o naborze (w przypadku umów o pracę)? Kto jest realizatorem projektu? Czy jednostka realizująca projekt posiada regulamin zamówień publicznych do kwoty 14000,00 euro - jeśli tak to gdzie go można znaleźć (zakupy w projektach są dokonywane w sposób konkurencyjny na stronach internetowych jednostek realizujących projekty można znaleźć zapytania ofertowe na dostawy i usługi o kwotach nawet poniżej 1000,00 zł)?

Szczegółowych informacji w sprawie realizacji tego projektu udziela Pani Alicja Zimak tel. 483786011 w. 19. W urzędzie gminy nie wdrożono wewnętrznego regulaminu dot. udzielania zamówień publicznych o wartości szacunkowej poniżej progu ustawowego - obecnie 14000 EURO.

2014.02.13

Witam, dlaczego na stronie BIP Sienno nie są zamieszczane terminy oraz planowany harmonogram posiedzenia najbliższej sesji Rady Gminy Sienno (nie zamieszczono informacji o sesji Rady Gminy w lutym 2014r. ani tej na marzec 2014) i czy te informacje będą zamieszczane w przyszłości tak aby mieszkańcy mogli aktywnie uczestniczyć w posiedzeniach Rady Gminy? na stronie Bip-u http://bip.sienno.pl/index.php?ids=62 zamieszczono niekompletny tekst uchwały tzn. bez dwóch załączników, kiedy te braki zostaną uzupełnione?

Informacje o terminach sesji Rady Gminy zamieszczane są na BIP-ie i stronie www. sienno.pl po ich ustaleniu przez przewodniczącego rady. Nie zamieszczono załączników graficznych - map do uchwały w sprawie studium z powodów technicznych - nie posiadamy tych dokumentów w wersji cyfrowej.

2014.02.10

Witam Nowo wybudowana droga Praga Dolna - Trzemcha Górna jest systematycznie podorywana przez właścicieli sąsiadujących działek. Może spowodować to zniszczenie drogi i stwarza zagrożenie dla jadących pojazdów. Co gmina zamierza zrobić by nie dopuścić do całkowitego zaorania dróg gminnych ?

Niszczenie dróg to niestety częste zjawiska w naszej gminie. Podejmiemy działania w celu przyłapania osoby niszczącej wskazaną drogę.

2013.12.09

Witam Mam pytanie odnośnie projektów unijnych, czy projektu odnośnie przydomowych oczyszczalni nie można było zrealizować w późniejszym terminie, biorąc pod uwagę że w tym samym czasie realizowany jest projekt odnośnie ogrzewania solarnego, nie każdego stać jednak na wyłożenie w sumie 6000 zł. Duża część osób zainteresowana przydomowymi oczyszczalniami będzie musiała zrezygnować poprostu z powodu braku funduszy

Taka sytuacja to zbieg okoliczności. Projekt solarów opóźnił nie z naszej winy i pojawiła się szansa uzyskania dotacji do oczyszczalni. Wobec dużego zainteresowania oczyszczalniami postanowiliśmy złożyć wniosek o pozyskanie dotacji z UE.

2013.12.08

Witam panie Wójcie. Moje pytanie dotyczy drogi w miejscowości Dąbrówka pod lasem (dawniej Aleksandrów) czy w przyszłym roku przewidziane są jakieś inwestycje na ten odcinek drogi obecnie o nawierzchni szlakowej. Kiedy położona zostanie nawierzchnia asfaltowa w w/w miejscowości. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

W projekcie budżetu ma 2014 r. nie przewidziano modernizacji drogi w Dąbrówce - Aleksandrowie.

2013.10.22

Zgubiłem tymczasowy dowód osobisty, chciałbym wyrobić nowy i nie wiem czy warto, bowiem na początku przyszłego roku kończę 18 lat. Jak to wygląda ze strony formalnej, czy powinienem zgłosić zaginięcie dokumentu do Policji ? Czy czekać do 18ego lutego kiedy osiągnę prawo posiadania pełnoprawnego Dowodu Osobistego ?

Zagubienie dowodu osobistego powinno się zgłosić do policji oraz w urzędzie gminy /zostanie anulowany/- dla własnego dobra aby nikt nie mógł ewentualnie posłużyć się tym dowodem. Jeżeli chodzi o kwestię nowego dowodu to uważam, że warto poczekać i wyrobić nowy dowód już na okres 10 lat.

2013.09.25

Witam. jeszcze jedno pytanie odnosnie rowu biegnącego od Nowego Miasta w kierunku ul. Lipskiej: dlaczego odpływ z rowu przydroznego (w obecnej chwili modernizowany) jest skierowany do rowu melioracyjnego który jest niedrozny, Biorąc pod uwagę wczesniejszą odpowiedz,wnioskuję ze w/w rów jest wlasnoscią prywatną, więc jak to jest mozliwe ze skikierowany jest tam odpływ z rowu przydroznego ?

Woda spływa zgodnie z konfiguracją terenu. Właśnie rów od ul. Nowe Miasto do ul. Lipskiej pełnił rolę odbierania wody naturalnie spływającej z okolic ul. Radomskiej w stronę północną. Własność gruntów nie ma tu żadnego znaczenia.

2013.08.18

witam, kiedy mozna się spodziewac udroznienia rowu melioracyjnego przebiegającego wzdłuz ulic Radomskiej i Lipskiej? W/w rów nie był modernizowany od kiludziesięciu lat i poprostu nie spełnia swojej funkcji ,co skutkuje corocznym zalewaniem działek i piwnic podczas wiosennych roztopów. Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.

Rów biegnący po północnej stronie od Nowego Miasta do ul. Lipskiej nie jest rowem melioracyjny. Tak zadecydowali mieszkańcy Sienna wiele lat temu, gdyż nie chcieli ponosić kosztów utrzymania rowu. Rów został włączony w powierzchnię działek przylegających i właściciele tych działek winni dbać o stan rowu.

2013.07.12

Proszę o informację, w jaki sposób będzie funkcjonowała zapłata za odbierane przez Gminę śmieci, czy dostaniemy np. książeczkę wpłat czy jakieś blankiety, czy po prostu musimy sami pamiętać i wpłacać na konto.

Opłaty za odpady będzie można uiszczać: 1/ w kasie urzędu gminy 2/ na konto urzędu 3/ u sołtysów w terminach płatności podatków gruntowych: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada Urząd gminy nie będzie wydawał żadnych dokumentów typu blankiety.

2013.07.11

Kiedy wreszcie doczekamy sie jakiejś porządnej imprezy w Siennie. Są gminy biedniejsze i o wiele lepiej sobie z tym radzą.

Proszę o więcej informacji jaką imprezę kolega /koleżanka/ oczekuje.

2013.05.23

Witam serdecznie, poszukuje informacji na temat rodziny Kwiatkowskich (podobno mieli jakieś pochodzenie z tak zwanej szlachty zaściankowej) przydomek WYWIAŁ. Wiem tylko że 1978r zmarła i została pochowana w Siennie Jadwiga Wywiał. Czy można i gdzie ewentualnie można uzyskać jakieś informację o tej rodzinie. Z góry dziękuję za każdą nowinkę. Pozdrawiam

Urząd Gminy nie posiada żadnych danych na temat historii rodzin zamieszkujących u nas. Jedynym sposobem na zdobycie informacji to rozmowy ze starszymi mieszkańcami, którzy mogę pamiętać swoich sąsiadów.

2013.03.14

Witam. W związku z uchwałą Rady Gminy Sienno z dn. 11 XII 2012r.Nr XXIV/112/2012 w sprawie stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności na odbierane odpady od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, oraz w związku z Art. 6i pkt 2 Ustawy z dnia 13 IX 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku, stanowiącej że - Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje [dla nieruchomości niezamieszkałych] ZA KAŻDY MIESIĄC W KTÓRYM na danej nieruchomości POWSTAŁY ODPADY KOMUNALNE. Powstaje pytanie: Jak Urząd Gminy będzie pozyskiwał informacje o tym W KTÓRYCH MIESIĄCACH na niezamieszkałej nieruchomości POWSTAŁY ODPADY KOMUNALNE? Czy pracownik odbierający odpady komunalne będzie każdorazowo odnotowywał fakt opróżnienia pojemnika? Czy niewystawienie poza ogrodzenie pojemnika do opróżnienia będzie wystarczające dla uznania że w danym miesiącu nie powstały odpady na danej nieruchomości?

Właściciele nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych zobowiązani są zgodnie z art. 6m ustawy składać deklaracje w których określają sami wysokość opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami. Urząd Gminy będzie kontrolował wiarygodność danych podanych w deklaracji.

2013.02.28

Witam Poszukuję rodziny Rzesiowskich, w szczególności zaś Macieja Rzesiowskiego ur 25 maja 1982 roku, syna Krzysztofa i Aleksandry, zameldowanego Ludwikowo 102, 27-350 Sienno, legitymującego się dowodem osobistym ASR 493395, o numerze pesel 82052513437, o numerze NIP 657-262-80-85. Człowiek ten podpisał ze mną umowę, z której się nie wywiązał, przez co zagarnął bezprawnie moje duże pieniądze. Komornik prowadzi moją sprawę, ale facet się ukrywa. Prawdopodobnie przebywa obecnie pod adresem zameldowania. Jeśli nie wywiąże się z zobowiązań sprawę zgłaszam do Prokuratury, jako karną.

Na tym forum nie udzielamy żadnych informacji o konkretnych osobach.

2013.02.07

Witam Zapoznałam sie z projktem Uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty a także z projektem uchwały dot. wzoru deklaracji. Moja pytanie dot. deklaracji o wysokości opłat na nieuchomościach niezamieszkałych tj. zał. 2. W powyższej deklaracji w punkcje D poz.16 wskazane są wielkości pojemników od 0,12 m do 5m Poz. 18 w punkcie D wymaga wpisania również liczby pojemników. Zróznicowanie na wielkości i ilosci pojemników nie wynika z uchwały w sprawie metody ustalania opłat. Uchwała ta równiez nie wskazuje wysokosci opłat za poszczególne wielkości pojemników. Proszę o wskazanie jakie koszty poniosą właściciele gospodarstw niezamieszkałych za poszczególne wielkosci pojemników wskazanych w zał.2 Z poważaniem Monika

Stawki opłat dla nieruchomości niezamieszkałych zostały przyjęte przez Radę Gminy Sienno w dniu 11 grudnia 2012 r. - uchwała Nr XXIV/112/2012

2013.02.05

Witam Czy ustalono już zasady wprowadzania podatku smieciowego na terenie gminy Sienno? Jaki będzie sposób naliczania opłaty? od osoby zameldowanej czy od gospodarstwa? Z poważaniem Monika

Na stronie głównej w aktualnościach pod hasłem "Rewolucja w gospodarce odpadami" zamieściłem dziś tj. 5 lutego projekty uchwał dot. odpadów w tym projekt dot. opłat, które zostaną skierowane do rady gminy. Chcemy aby rada gminy uchwaliła te uchwały do końca lutego. W marcu zamierzamy przedstawić nowe przepisy mieszkańcom gminy na zebraniach i oczywiście na stronie internetowej. Zapraszam do lektury tych projektów i zgłaszanie uwag.

2013.01.06

Pozdrawiam w nowym roku. Czy jest zaplanowany w tym roku turniej tenisa stołowego, jeśli tak to kiedy?

Turniej odbędzie się 2 marca w Siennie.

2013.01.03

Szanowny Wójcie , zwracam sie do Pana z ogromną prożbą , gdyż potrzebuje informacji o Gminie Sienno. Została mi zadana pracy do wykonania i chciałambym sie dowiedzieć wiecej o uksztaltowaniu terenu (najwyzszym szczycie, scianach skalnych,jaskiniach, ostancach, wąwozach,glazach narzutowych , morenach , reliktach, zjawiskach krasowych ) i wodach powierzchniowych (jeziorach, wodospadach, zródlach wod, torfowiskach , zbiornikach sztucznych ,zalewach , terenach o mozliwym wykorzystaniu dla wedkarstwa) Bardzo prosze i z góry dziekuje za pomoc w udzieleniu informacji. Z poważaniem Karolina Wójciga

Niestety nie posiadamy żądanych informacji w formie uporządkowanej. Proszę zapoznać się z tekstem studium zamieszczonym na stronie głównej w temacie pn.: "Projekt zmian Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Sienno".

2013.01.01

Czy dane dotyczące historii rodziny można uzyskać wyłącznie w postaci aktu np. zgonu,urodzenia, ślubu. Czy są inne tańsze procedury?

Urzędy Stanu Cywilnego powołane są do rejestrowania zdarzeń dot. ludzi które określają stan cywilny tj, urodzeń, ślubów i zgonów. Rejestrowanie tych zdarzeń prowadzi się w formie akt stanu cywilnego w układzie chronologicznym w okresach rocznych. System prowadzenia akt stanu cywilnego nie pozwala na sporządzenie historii rodziny, gdyż poszczególne akty nie są ze sobą powiązane systemowo i funkcjonalnie. Kierownicy usc nie świadczą usług przeglądania akt na życzenie. Udostępnianie danych z akt stanu cywilnego jest ograniczone ustawowo. Nie wolno każdemu swobodnie przeglądać akt. Dla konkretnych potrzeb z akt wydaje się odpisy.

2013.01.01

Czy w całej gminie naprawdę jest tak fajnie,że nie ma komu przekazać 1% podatku, tylko do Lipska?

Pytanie dotyczy przekazywania 1% podatku na rzecz uprawnionych podmiotów tj. stowarzyszeń, fundacji itp., zgodnie z obowiązującymi przepisami. Władze gmin nie mają żadnych możliwość wpływania na to kto może otrzymać podatek.

[ archiwum pytań do końca 2012 r. ]

Dane adresowe:
Urząd Gminy Sienno
ul. Rynek 36/40
27-350 Sienno
Dane kontaktowe:
tel. 48 378 60 11
tel. 48 378 60 18
fax. 48 378 61 34
mail: ug@sienno.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
7:15 - 15:15