Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

O gminie

Gmina Sienno położona jest na południu woj. mazowieckiego w powiecie lipskim. Do Warszawy jest ok.160 km, do Radomia ok.50 km, do Lipska 18 km. zaś do Ostrowca Św. w woj. świętokrzyskim ok. 18 km. Gmina ma dobre połączenie z drogami: Warszawa - Rzeszów i Warszawa - Kraków przez Sandomierz.
Gmina zajmuje powierzchnię 147 km2 z czego ok. 30 km2  zajmują lasy.
Gminę zamieszkuje ok. 5.900 mieszkańców w 36 sołectwach. Siedzibą władz gminy jest miejscowość Sienno.

Historia Sienna sięga co najmniej XIV w. Ok. 1375 roku zbudowano pierwszy drewniany kościół, a Sienno należało do parafii chotczeńskiej. W latach 1431-1441 na miejscu spalonego kościoła wzniesiono murowany w stylu neogotyckim, którego fundatorem był Dobiesław Oleśnicki zaś konsekracji dokonał biskup Zbigniew Oleśnicki ustanawiając parafię sienieńską. Kościół ten częściowo został zniszczony podczas I-wszej wojny światowej a następnie odbudowany. Jest wspaniałym przykładem sakralnej architektury neogotyckiej.

Sienno uzyskało prawa miejskie ok. roku 1430 zaś utraciło je po powstaniu styczniowym w 1869 r. 
 

Okolice wsi Jawor Solecki były miejscem walk w powstaniu styczniowym i miejscem śmierci Dionizego Czachowskiego.
 

W Siennie kilka lat spędził ks. prof. W. Sedlak przyczyniając się do utworzenia tuż po II -iej wojnie szkół średnich funkcjonujących do dzisiaj. W liceum ogólnokształcącym w Siennie urządzono izbę pamięci poświęconą ks. prof. W. Sedlakowi, w której można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów. 
 

Gmina Sienno jest gminą rolniczą z coraz intensywniej rozwijającym się kierunkiem upraw sadowniczych.

 

Atrakcją Sienna jest Rynek odnowiony ze środków Unii Europejskiej, który szczególnie ładnie prezentuje się po zmroku.

 

Infrastruktura techniczna:

  • sieć wodociągowa obejmuje 100% gminy
  • oczyszczalnia ścieków w Siennie
  • sieć kanalizacyjna w Siennie, Starej Wsi, Tarnówku, Trzemcha Dolna, Trzemcha Górna.